سرگرمی

7 شیء بی‌تکلف روزمره‌ که جهان را دگرگون کردند و حاوی معناهای عمیق‌اند

اشیاء روزمره ما را احاطه کرده و اغلب با پس‌زمینه زندگی ما آمیخته شده‌اند. اما برخی ذهن‌های خلاق این اشیاء بی‌ارزش را به شکل حیرت‌انگیز و چشم‌نواز تغییر داده‌اند.

این اشیاء، از گیره‌های بی‌ادعای کاغذ گرفته تا گوشی‌های هوشمندِ همه‌جاحاضر، دگرگونی های عجیبی را به به چشم دیده‌اند که جهان را به طرز حیرت‌انگیزی شکل داده‌ است. در این مقاله با راهنماتو همراه باشید تا برخی اسرار این اشیاء روزمره را با شما در میان بگذاریم:

x

1.پهپادها

این اشیاء ابتدا برای مصارف نظامی تولید شدند اما امروز به ابزارهای همه‌کاره تبدیل شده‌اند. اشیاء پرنده با کنترل از راه دور در صنایع متعددی، از عکاسی هوایی تا فیلمسازی تا عملیات جستجو و نجات، انقلاب ایجاد کرده‌اند. این اشیاء کمک می‌کنند از چشم‌اندازی متفاوت به جهان نگاه و به نقاط دورازدسترس دسترسی پیدا کنیم. پهپادها در کشاورزی به منظور نظارت و سمپاشی دقیق هم کاربرد پیدا کرده‌اند.

c

2.گیره کاغذ

گیره‌های کاغذ معمولی ابتدا برای نگه‌داشتن چند کاغذ در کنار هم طراحی شده بودند اما بعدها به نمادی از اتحاد و مقاومت تبدیل شدند. نروژی‌ها این گیره‌ها را در طی جنگ جهانی دوم روی یقه‌های لباس‌شان نصب می‌کردند تا در سکوت اعتراض‌شان را نسبت به نازی‌ها نشان دهند. این ابزار ساده اداری به تجسمی قدرتمند از اتحاد و مقاومت تبدیل شد و اثبات کرد که حتی ساده‌ترین اشیاء روزمره می‌توانند حاوی معناهای عمیق باشند.

x

3.کاغذ یادداشت چسبان

این کاغذها که ابتدا کاغذهای الحاقی ساده‌ای بودند، تبدیل به ابزاری برای ابراز خلاقیت شدند. هنرمندان و نوآوران از این مربع‌های چسبان برای ساختن آثار هنری ظریف استفاده می‌کنند و این اشیاء اداری ساده را به آثار هنری میناتوری کوچک تبدیل می‌کنند.  اشیاء چسبان به رسانه‌هایی برای بیان خود تبدیل شده‌اند. از مناظری با جزئیات دقیق گرفته تا هنر پیکسلی، این اشیاء نشان می‌دهند که الهام می‌تواند در نامحتمل‌ترین مکان‌ها جرقه بزند.

x

4.کانتینرهای حمل‌ونقل

کانتینرهای حمل‌ونقل جعبه‌های مستطیلی‌شکلی هستند که تجارت جهانی را تغییر داده‌اند. این کانتینرها در دهه 1950 استانداردسازی شدند و جابه‌جایی کالا را در سراسر جهان ساده کردند و انقلابی در صنعت حمل‌ونقل پدید آوردند.

این جعبه‌ها می‌توانند روی کشتی‌ها، کامیون‌ها و قطارها روی هم چیده شوند و انتقال کالا را به شکلی کارامد و مقرون‌به‌صرفه امکان‌پذیر کرده‌اند. این دگرگونی باعث تسریع روند جهانی‌شدن شده و کشورها و فرهنگ‌ها را به شکلی که قبلا متصور نبود، به هم وصل کرده است.

5.لامپ‌

لامپ که در قرن نوزدهم توسط توماس ادیسون اختراع شد روی شکل زندگی، کار  و بازی ما اثر گذاشت. این لامپ‌ها از شکل لامپ‌های رشته‌ای به لامپ‌های ال.ای.دی کم‌مصرف تغییر شکل یافته‌اند.

هنر نورپردازی از کاربردی به هنری تغییر یافته و به معماران و طراحان امکان داده که مناظر و سازه‌های نورانی نفسگیر خلق کنند. این لامپ‌های بی‌ادعای ساده هنوز هم به عنوان نمادی از خلاقیت انسان به روشن کردن جهان ما ادامه می‌دهند.

x

6.چتر

چترها از اشیائی کاملا کاربردی به وسایلی برای نمایش مد تبدیل شده‌اند. طراحان با دخیل کردن مواد نوآورانه و طراحی‌های خلاقانه از چترها به نحوی استفاده می‌کنند که نه تنها شما را در برابر باران محافظت ‌می‌کند بلکه باعث بهتر شدن استایل‌تان ‌می‌شود. برخی از آخرین مدل‌های چتر از اشعه فرابنفش محافظت می‌کنند، برخی در برابر باد مقاوم‌اند و برخی هم دارای نور ال.ای.دی هستند که قدم زدن در شب‌های تاریک بارانی را آسان می‌کند.

7.کلید

کلیدهای فیزیکی راه را برای دسترسی دیجیتال به سیستم‌های کنترل باز کردند. تکنولوژی شیوه ایمن‌سازی خانه و محل کار را تغییر داده و امروز با استفاده از برنامه‌های کاربردی نصب شده روی گوشی هوشمند تا اسکنرهای بیومتری می‌توان امنیت محیط‌ها را افزایش داد.

دستبند نقره پاندورا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi