سینما و تلویزیون

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

روزیاتو: کار بازیگری با فراز و نشیب زیادی همراه است. برخی نقش ها می توانند از بازیگر خود یک سوپراستار بسازند و برخی هم تأثیر بسیار بدی بر حرفه ی او می گذارند. در برخی موارد، این شرایط حتی می تواند بازیگر را مجبور به کناره گیری موقت از بازیگری یا رها کردن این حرفه برای همیشه کند.

مگ رایان در «اثبات زندگی» (Proof of Life)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

مگ رایان در اواخر دهه ی ۱۹۹۰ به دلیل بازی در فیلم های موفقی همچون «بی خواب در سیاتل» (Sleepless in Seattle) و «ایمیل داری» (You’ve Got Mail) به عنوان ملکه ی کمدی های رمانتیک شناخته می شد. شخصیت های جذابی که رایان نقش آن ها را ایفا می کرد و شیمی قوی او با همبازی های مردش میلیون ها تماشاگر را به سالن های سینما می کشاند. با این حال، بازی در فیلم «اثبات زندگی» در سال ۲۰۰۰ لطمه ی بزرگی به اعتبار او زد، فیلمی که با نقدهای منفی مواجه شد. از سویی دیگر رایان در حالی که هنوز همسر دنیس کوئید، بازیگر آمریکایی بود، با راسل کرو، همبازی اش در فیلم «اثبات زندگی» وارد رابطه عاشقانه شد.

این رسوایی تأثیری منفی بر وجهه ی رایان گذاشت و گرفتن نقش های خوب در فیلم های مشابه را برایش دشوار کرد. تنها استثنای این امر فیلم «کیت و لئوپولد» (Kate & Leopold) بود. بعد از آن او دیگر عمدتاً در فیلم های مستقل حضور یافت.

جرد لتو در «موربیوس» (Morbius)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

فیلم «موربیوس» علیرغم موفق بودن در گیشه با نقدهای منفی ای مواجه شد و به همین دلیل آن را یکی از بدترین آثار سینمایی سال ۲۰۲۲ می دانند. به ویژه بازی جرد لتو در این فیلم بسیار مورد انتقاد قرار گرفت.

جالب است که بعد از انتشار اولیه ی فیلم، سکانس های آن در شبکه های اجتماعی فراگیر شد و شوخی های اینترنتی زیادی با آن ساخته شد، امری که سازندگان فیلم را به اکران آن در سینماها ترغیب کرد. گرچه این فیلم مخاطبان را تحت تأثیر قرار نداد، اما قرار است لتو در دنباله ی آن حضور یابد.

کامیلا کابیو در «سیندرلا» (Cinderella)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

کامیلا کابیو از سن کم با حضور در گروه موسیقی پاپ موفق Fifth Harmony به شهرت رسید. او بعدها توانست به عنوان یک خواننده ی مستقل نیز به موفقیت دست یابد، به گونه ای که آثارش در صدر چارت های موسیقی آمریکا، کانادا و انگلیس قرار گرفتند.

در سال ۲۰۲۱ او نخستین فیلمش «سیندرلا» را بازی کرد که هم با نقدهای منفی مواجه شد و هم در گیشه شکست خورد و به تنها فیلم او دست کم تا کنون تبدیل شد. علیرغم توانایی های کابیو در خوانندگی، او نتوانست نقش آفرینی باورپذیری داشته باشد و به دلیل بازی بی حس و یکنواختش مورد انتقاد قرار گرفت. کابیو از آن زمان کار موسیقی را از سر گرفته و قرار است یکی از داوران فصل آینده ی مسابقه خوانندگی The Voice آمریکا هم باشد.

مدونا در «روزی دیگر بمیر» (Die Another Day)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

بعد از دستیابی به شهرت فراوان در عرصه ی موسیقی، مدونا تصمیم گرفت خود را در بازیگری محک بزند. او به چند موفقیت قابل توجه نیز در این زمینه دست یافت، مانند فیلم های «اویتا» (Evita) و «ناامیدانه در جستجوی سوزان» (Desperately Seeking Susan). با این حال، ۲ تجربه ی ناموفق متوالی در سال ۲۰۰۲ لطمه ی زیادی به فعالیت بازیگری او زد، فیلم های «شیفته» (Swept Away) و « روزی دیگر بمیر» که برای بازی اش در آن ها ۲ جایزه تمشک طلایی دریافت کرد.

منتقدان و تماشاگران معتقد بودند مدونا توانایی ای در بازیگری ندارد و باید کار موسیقی را ادامه دهد. مدونا به توصیه ی آن ها عمل کرد و به دنیای موسیقی بازگشت. البته او از آن زمان در چند نقش کوچک و افتخاری حضور یافته است.

دیوید شویمر در «دوستان» (Friends)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

بازی در نقش راس گلر در سریال «دوستان» برای دیوید شویمر به مانعی برای پیشرفت حرفه ای او بدل شد. با آنکه بعد از پایان این سریال در نقش های بسیار مختلفی حضور پیدا کرد، اما هرگز نتوانست از سایه ی این نقش که همواره به دنبالش بود خلاصی یابد. شهرت فراوان ناشی از بازی در سریال «دوستان» هم تأثیری منفی بر شویمر داشت چرا که زندگی را برایش دشوار ساخت، تا حدی که دلش می خواست ناپدید شود تا دیگر کسی او را نشناسد.

پاملا اندرسون در «سیم خاردار» (Barb Wire)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

فیلم اکشن «سیم خاردار» را سرآغاز افول فعالیت بازیگری پاملا اندرسون می دانند. جالب است که اندرسون ابتدا زمانی که فیلمنامه را خوانده بود از این فرصت بسیار هیجان زده شده بود و حتی امیدوار بود این نقش یک جایزه اسکار نصیبش کند.

او حتی برای فرو رفتن هر چه بیشتر در نقش خود یک طرح سیم خاردار روی بازویش خالکوبی کرد، امری که کار را برای گریمور فیلم هم ساده تر کرد. با این حال، انتظارات او برآورده نشد، چرا که فیلم با نقدهای منفی مواجه شد و به اندرسون نیز یک جایزه تمشک طلایی تعلق گرفت.

مایکل بی. جردن در «پلنگ سیاه» (Black Panther)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

بازی مایکل بی. جردن در نقش یکی از شخصیت های شرور دنیای مارول در فیلم «پلنگ سیاه» با تحسین رو به رو شد. این تجربه اما برای او گران تمام شد. بازی در نقش یک ضدقهرمان برای جردن با چالش هایی همراه بود و او مجبور شد به خاطر آثار روانی ناشی از آن تحت روان درمانی قرار گیرد.

به گفته ی جردن او تا پیش از آن هرگز نقشی را در مدتی تا این حد طولانی بازی نکرده بود و این شخصیت به قدری تیره و تار، تنها و پردرد بود که اثری منفی بر رویش گذاشت. او امیدوار بود با کوتاه کردن موهایش و بازگشت به خانه وضعیت روانی اش به حال سابق بازگردد.

دو پتل در «آخرین بادافزار» (The Last Airbender)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

دو پتل بعد از حضور موفقش در فیلم «میلیونر زاغه نشین» (Slumdog Millionaire) به شهرت رسید. با این حال، تصمیم او برای بازی در نقش یک شخصیت شرور در فیلم «آخرین بادافزار» اشتباه از آب درآمد و او با خود عهد کرد که دیگر در فیلم های ابرقهرمانی بازی نکند.

این فیلم هم با نقدهای منفی مواجه شد و هم در گیشه شکست خورد و به کم امتیازترین فیلم ساخته شده توسط استودیوی فیلمسازی نیکلودئون بدل شد. پتل در سال های بعدی تلاش زیادی برای جبران این اشتباه کرد.

جسیکا آلبا در «نشانه نامرئی» (An Invisible Sign)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

در اوایل دهه ی ۲۰۰۰، جسیکا آلبا از شهرت زیادی برخوردار شد و در فیلم های زیادی، از کمدی گرفته تا اکشن، نقش آفرینی کرد. او به فهرست ۱۰ تایی زیباترین زنان دنیا نیز راه یافت. با این حال، از زمانی از کانون توجه عمومی فاصله گرفت.

در اواخر همان دهه آلبا در چند فیلم ناموفق نقش آفرینی کرد که یکی از آن ها «نشانه نامرئی» بود. امتیاز این فیلم در سایت راتن تومیتوز صفر است. گرچه افراد زیادی در شکست این فیلم نقش داشتند، اما عمده ی تقصیر متوجه او دانسته شد. این امر سبب شد او تصمیم بگیرد در پروژه های کمتری حضور یابد.

هیو گرانت در «از مورگان ها خبر داری؟» (Did You Hear About the Morgans)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

هیو گرانت بعد از انتقادات شدید از بازی اش در فیلم «از مورگان ها خبر داری؟» ۳ سال از سینما فاصله گرفت. عدم استقبال از فیلم و نبود شیمی میان گرانت و همبازی اش سارا جسیکا پارکر، به اعتبار گرانت لطمه زد.

به اذعان گرانت، این فیلم اثری منفی بر فعالیت بازیگری او داشت و سبب شد احساس کند دیگر بازیگر پرخواهانی نیست. با این حال، او در سال ۲۰۱۲ با بازی اش در فیلم «اطلس ابر» (Cloud Atlas) توانست اعتبار از دست رفته ی خود را بازیابد. او در این فیلم در ۶ نقش مختلف ظاهر شد.

جسیکا چستین در «۳۳۵»

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

جسیکا چستین پیشنهاد ساخت فیلمی جاسوسی با یک نقش اول زن را به سایمون کینبرگ، کارگردان داد. بعد از موافقت با این پیشنهاد، چستین به عنوان بازیگر و تهیه کننده به این پروژه پیوست.

با این حال، این فیلم از جلب نظر منتقدان بازماند و آن ها معتقد بودند چستین انتخاب مناسبی برای آن نبود. او برای پشت سر گذاشتن هر چه سریع تر این اشتباه، به سراغ پروژه های جدیدی همچون «زمان آرماگدون» (Armageddon Time) و «حافظه» (Memory) رفت.

آنجلینا جولی در «جاودانگان» (Eternals)

۱۲ نقشی که برای بازیگران مشهور بیشتر ضرر داشت

آنجلینا جولی با بازی اش در فیلم های موفق شناخته می شود و فیلم های مارول هم معمولاً در گیشه موفق هستند. با این حال، فیلم «جاودانگان» که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، ثابت کرد که همیشه استثنایی وجود دارد. منتقدان این فیلم را به دلیل داستان خسته کننده و خامش بدترین فیلم مارول دانستند.

بازی جولی در این فیلم هم با بازخوردهای منفی مواجه شد. جولی در سال های اخیر تمرکز خود را بر کار کارگردانی گذاشته و حضور چندانی به عنوان بازیگر در برابر دوربین نداشته است. برخی رسانه ها معتقدند دوران اوج جولی به پایان رسیده، اما تنها زمان ثابت خواهد کرد که آیا او می تواند بازگشت موفقیت آمیزی به عرصه ی بازیگری داشته باشد یا خیر. «جاودانگان» تا به اینجا آخرین اثر او در مقام بازیگر بوده است.

پ

دستبند نقره پاندورا
نمایش متن با لینک
دکمه بازگشت به بالا