اخبار روز

هوش مصنوعی نیامده، کلاهبرداری هم کرد!

خبرآنلاین-نادیا زکالوند: فناوری هوش مصنوعی، شیادی تلفنی را یک سطح بالاتر برده است. مادری می‌گوید، یک کلاهبردار با استفاده از هوش مصنوعی، صدای دختر او تقلید کرده و مدعی شده بود، اگر ۱ میلیون دلار به حساب او واریز نکند، دخترش را خواهند کشت.

 جنیفر دی‌استفانو از شهر اسکاتسدیل در آریزونای آمریکا به پلیس گفت، « یک کلاهبردار تلفنی، با تقلید صدای دختر ۱۵ساله‌اش، او را متقاعد کرد، درصورت نپرداختن ۱ میلیون دلار به حساب او، دیگر دخترش را زنده نخواهد دید.»

«بری» دختر ۱۵ ساله دی‌استفانو،‌ به اردوی اسکی رفته بود. دی‌استفانو، لحظه وحشتناک تماس تلفنی را به یاد آورد و گفت، «وقتی به تلفنم جواب دادم، صدای «بری» را شنیدم که گریه‌کنان و وحشت‌زده می‌گفت، «مامان کمکم کن!» و بعد صدای مردی آمد که سر «بری» فریاد کشید که تلفن را قطع کند. بعد همان مرد با من صحبت کرد و گفت، «دخترت پیش ماست، اگر می‌خواهی او را زنده ببینی، باید ۱ میلیون دلار به حسابمان واریز کنی. درضمن با پلیس و هیچ کس دیگر هم نباید حرفی بزنی.»

دی‌استفانو می‌گوید، «در همان حال، صدای گریه دخترم را هم می‌شنیدم و لحظه‌ای هم به تقلبی بودن آن شک نکردم.»

هوش مصنوعی نیامده، کلاهبرداری هم کرد!

دی‌استفانو می‌گوید، «وقتی به مرد گفتم که این همه پول ندارم. او به ۵۰هزار دلار رضایت داد.»

خوشبختانه دی‌استفانو پیش از پرداخت پول، با محلی که دخترش رفته بود و همچنین پلیس تماس گرفت و متوجه شد که این تماس، شیادی تلفنی با استفاده از هوش مصنوعی بوده است و دخترش صحیح و سالم در اردوی اسکی است.

بنابه گفته پلیس، «متاسفانه امکان سوء‌استفاده از هر نوع فناوری وجود دارد. بنابراین در شرایط مشابه، مردم باید درباره عزیزان خود، سوال‌هایی بپرسند که کلاهبردار خبری از آنها ندارد.»

 


پ

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا