سرگرمی

هلیکوپتر فضایی یا زامبی؛ این عجیب‌ترین «جیرجیرک» دنیاست!

جیرجیرک درختی برزیلی شکل و شمایلی شبیه به مورچه‌هایی دارد که گرفتار قارچ زامبی شده‌اند؛ این قیافۀ عجیب احتمالا باعث می‌شود که شکارچیان از نزدیک شدن به آن‌ها صرف‌نظر کنند.

شکل‌های عجیب و غریب در دنیای حشرات کمیاب نیستند اما جیرجیرک درختی برزیلی در این میان واقعا یکی از عجیب‌ترین‌هاست. این حشره که به‌ اندازه یک نخود است و در جنگل‌های بارانی زندگی می‌کند، بر روی سرش شاخک‌هایی دارد که او را به نوعی هلیکوپتر شبیه می‌کنند؛ البته شاید یک هلیکوپتر فضایی از یک سیارۀ بیگانه!

به گزارش فرادید؛ کارکرد این گوی‌های عجیب و غریب هلیکوپترمانند، هنوز چیزی در حد یک راز است. آیا آنها می‌توانند ساختار تکامل یافته‌ای مانند دم طاووس باشند که توسط نرها برای نشان دادن نیروی ژنتیکی خود به دیگران استفاده می‌شوند؟ این بعید است زیرا نر و مادۀ این حشره هر دو دارای این توپ‌ها هستند.

3

آیا ممکن است آن‌ها به‌گونه‌ای تکامل یافته باشند که مانند یک سر «ساختگی» دوم به نظر برسند که شکارچیان هنگام حمله به اشتباه آن را هدف قرار بدهند؟ این نظریه هم چندان قوی نیست زیرا تا به حال هرگز چنین اتفاقی (یعنی حملۀ اشتباهی شکارچیان به سرهای دروغین) در طبیعت مشاهده نشده است.

در عوض، دانشمندان حشره‌شناس مشکوک هستند که این ساختارها برای تقلید از کار یک قارچ انگلی موسوم به «قارچ زامبی» با نام علمی Ophiocordyceps unilateralis تکامل یافته باشند؛ قارچی که به بدن مورچه‌ها حمله می‌کند و سپس مثل موجودات بیگانه از درون بدن آن‌ها رشد می‌کند و ساختارهای مشابهی را ایجاد می‌کند.

1

مورچۀ مرده‌ای که قارچ زامبی از درون بدنش رشد کرده است

بنابراین با داشتن این ساختارها، جیرجیرک درختی برزیلی می‌تواند از دست شکارچیان قسر در برود، زیرا هیچ شکارچی‌ای نمی‌خواهد خطر خوردن تصادفی آن قارچ را به جان بخرد.

اگرچه این ساختار عجیب در میان سایر حشرات غیرمعمول است، اما ویژگی مشترک حدود 3200 گونه از جیرجیرک‌های درختی است؛ این ساختار گاهی اوقات می‌تواند شبیه خار، برگ و حتی مدفوع پرندگان باشد.

دستبند نقره پاندورا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi