اجتماعی

هشدار هواشناسی برای تهرانی ها | گرد و خاک وارد تهران می شود

به گزارش شمانیوز: سازمان هواشناسی کشور نسبت به خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در ۱۴ استان و احتمال آبگرفتگی معابر براثر بارش باران در شش استان هشدار داد.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زردرنگ از افزایش گرادیان فشار سطح زمین، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، در نواحی مستعد گردوخاک و کاهش کیفیت هوا خبر داد.

این وضعیت جوی در روز یکشنبه (۱۷ اردیبهشت) در ایلام، کرمانشاه، کردستان، زنجان، همدان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و روز دوشنبه (۱۸ اردیبهشت) در همدان، زنجان، مرکزی، اصفهان، قم، البرز، قزوین، چهارمحال و بختیاری و شمال لرستان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا وجود دارد.

این سازمان برای کاهش آسیب‌های احتمالی احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، بویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها را توصیه می‌کند.

همچنین این سازمان در ادامه این هشدار نسبت به ناپایداری های محلی، رگبار باران، رعدوبرق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت هشدار داد.

این وضعیت جوی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر در روز یکشنبه (۱۷ اردیبهشت) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات قزوین و زنجان و روز دوشنبه (۱۸ اردیبهشت) در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی و ارتفاعات و دامنه قزوین و البرز رخ خواهد داد.

براثر این مخاطرات احتمال صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر به‌طور محدود، احتمال جاری شدن روان‌آب وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از این وضعیت جوی احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، اجتناب از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها را لازم می‌داند.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

دستبند نقره پاندورا
نمایش متن با لینک
دکمه بازگشت به بالا