مد و لباس

نکات ریز و کاملا خصوصی از «برادران لیلا» که نمی‌دانستید

چی بپوشم: فیلم پرسروصدای برادران لیلا را دیده‌اید؟ این اثر که در جشنواره کن درخشید و به طور غیرقانونی در دسترس مخاطبان قرار گرفت، با بازی‌های درخشان هنرپیشه‌ها و کارگردانی خوب سعید روستایی، تمام توجه مردم و افکار عمومی را در ماه اخیر به خود جلب کرده است. فارغ از اینکه با چه اثری و چه مضمون و مایه‌ای روبه‌رو هستیم، در این مقاله به طراحی لباس فیلم نگاهی خواهیم داشت. استایل بازیگران شخصیت‌های ملموس این فیلم چطور است؟ لیلا و برادرانش چه پوشیده‌اند؟

نکات ریز و کاملا خصوصی از «برادران لیلا» که نمی‌دانستید

ترانه علیدوستی

نکات ریز و کاملا خصوصی از «برادران لیلا» که نمی‌دانستید

ترانه نقش لیلا را ایفا می‌کند. او هنرپیشه‌ای مقتدر و توانا است که در این فیلم هم از پس اجرای درست شخصیت دختری مستقل و زرنگ به خوبی برآمده است. لیلا که سعی دارد با فکر خود و کنترل اوضاع به زندگی‌ برادرانش سروسامانی بدهد، در مقابل خیلی چیزها می‌ایستد. او از زنان طبقه نه‌چندان مرفه اقتصادی جامعه است و از همین روی، لباس‌های گران و چشمگیری به تن ندارد. لیلا نماینده زنانی است که مشکلات و مصائب رنگارنگ زندگی باعث شده که خودشان را در اولویت‌های پایین‌تر زندگی‌شان قرار بدهند و به اموری مانند استایل و لباس بی‌توجه باشند. شاید او پوشش چشم‌گیری نداشته باشد اما در بزنگاه‌هایی در اثر، مجال بروز شخصیت مستقل و قهرمان‌گونه‌اش را در استایل خود پیدا می‌کند. برای مثال، در صحنه‌هایی که خانواده جوراب‌لو به مهمانی عروسی دعوت می‌شوند، آرایش لیلا و استفاده از رنگ قرمز برای روسری نشان از دختری قوی دارد که به جذابیت‌های وجودی خودش واقف است. در صحنه‌های دیگر نمی‌توانیم شاهد استایلی درخشان و زیبا از لیلا باشیم. او مانند تمامی هم‌تایان و هم‌قشرانش انتخاب‌های کمی در پوشش دارد و دستش در تدارک‌دیدن استایل برای خود باز نیست. هزینه و از سوی دیگر، محدودیت‌های فرهنگی و عرفی که بر پوشش اقشار تنگ‌دست‌تر سایه می‌اندازند، راه را برای فکرکردن به مقوله‌ای به نام استایلینگ می‌بندند.


سعید پورصمیمی

نکات ریز و کاملا خصوصی از «برادران لیلا» که نمی‌دانستید

پورصمیمی از اساتید بازیگری ایران است. او نقش‌های مختلفی را ایفا کرده و در قالب شخصیت‌های رنگارنگی فرورفته است. بازی او در فیلم برادران لیلا هم مانند همیشه دیدنی است. او در به تصویرکشیدن پدری مفلوک و مستبد که زندگی را به کام فرزندانش تلخ کرده و در پی عنوان پوچ «بزرگ فامیل‌شدن» می‌دود، لباس‌هایی متناسب و مناسب به تن می‌کند. او در بیشتر صحنه‌ها نامرتب است و با پوششی کهنه و مفلوکانه دیده می‌شود. حتی زمانی که در جشن عروسی شرکت دارد و قرار است که در قاموس بزرگ خاندان عرض اندام کند هم استایلش با آن قامت خمیده‌ای که نه مجال و نه ظرفیت راست‌شدن دارد، مرتب و قابل‌تحسین به نظر نمی‌رسد. پورصمیمی تصویری نمادین از تصمیمات اشتباه و ظلمی است که چراغ را به خانه روا نمی‌دارد و آن را به مسجد می‌سپارد. او به خوبی از عهده اجرای نقشی برمی‌آید که احساسات مختلفی از جمله ترحم، تنفر و تردید را در مخاطب برمی‌انگیزد.


پیمان معادی

نکات ریز و کاملا خصوصی از «برادران لیلا» که نمی‌دانستید

معادی از بازیگران تراز اول سینمای ایران است. چه بازی او را بپسندید و چه نه، باید قبول کنید که او چندین دهه در بهترین آثار تصویری ایران حضور داشته و کم‌اشتباه ظاهر شده است. پیمان معادی در برادران لیلا هم شخصیتی متفاوت را به تصویر کشیده که با انتخاب استایل‌هایی شاخص و تلاش برای به‌کارگیری رنگ‌های خاص و برندهای فیکی با لوگوهای بزرگ می‌خواهد از آنچه جامعه و طبقه اقتصادی‌اش به او تحمیل کرده، دور شود. او حتی در انتخاب محل زندگی هم چنین رویه‌ای دارد و با زندگی در بیغوله‌ای در حواشی نقاط بالای شهر، این‌طور به خود القا می‌کند که بالاشهرنشین است. لباس‌های این شخصیت دقیقاً چنین میل و خواسته‌ای از او را بروز می‌دهند. او در پی دورشدن از تصویری واقعی است که در آینه از او و برادرانش نقش می‌بندد.


مادر

نکات ریز و کاملا خصوصی از «برادران لیلا» که نمی‌دانستید

مادر خانواده هم زنی است با تمام ویژگی‌های فردی ناکام و ناآشنا به حقوق خود. او که از زندگی بهره‌ای نبرده است، مدام به خود آدرس‌های اشتباه می‌دهد و به جای اینکه از جایگاهش در راستای بهبود اوضاع فرزندانش کمک بگیرد، طرف جبهه‌ای می‌ایستد که عامل اصلی تباهی به‌اصطلاح جگرگوشه‌هایش است. او این بیچارگی و ندانم‌کاری را در استایل خود هم بازتاب می‌دهد. موهای رنگ‌ورفته پریشانی که خیال مرتب‌شدن ندارند، به‌سرکردن روسری آشفته و کهنه‌ای بر سر و استفاده از پالت رنگی خاکی و خنثی نشان‌دهنده درونیات این شخصیت هم هست. حتی در سکانس شرکت در مجلس عروسی هم او را مرتب نمی‌بینیم و انگار نقش همسر بزرگ فامیل برایش کت گشادی است که هرچند سعی دارد با آن خود را فریب دهد اما از درون به شدت بی‌دفاع و پرواهمه‌اش می‌کند.


محمدعلی محمدی

نکات ریز و کاملا خصوصی از «برادران لیلا» که نمی‌دانستید

این هنرپیشه هم از بازیگران تازه‌نفسی است که توانسته در آثار اجتماعی به خوبی حاضر شود. این برادر لیلا هم نماینده‌ای از جوانان امروزی است که سبک زندگی متفاوتی را برای خود می‌پسندند. ورزش و بدن‌سازی و ابراز وجود از راه ظاهر از شاخصه‌های اصلی این شخصیت است. در پوشش محمدعلی محمدی در فیلم هم شاهد چنین رویکردی هستیم. او بیشتر به سراغ لباس‌ها و استایل‌هایی می‌رود که بدن و اندام ورزیده‌اش را به رخ می‌کشند و با اکسسوری‌هایی نظیر گردن‌بند، تلاش می‌کنند که در اصطلاح جوانان امروزی و فرنگی‌ها «کول» به نظر برسند.


نوید محمدزاده

نکات ریز و کاملا خصوصی از «برادران لیلا» که نمی‌دانستید

نوید از آن دسته بازیگرانی است که بارها توانسته خود را به عنوان یکی از بهترین‌ها به تماشاچیان اثبات کند. او در کارنامه هنری‌اش، آثار درخور تصویری و سینمایی فراوانی دارد و در فیلم برادران لیلا هم نمره قبولی می‌گیرد. محمدزاده که به نظر می‌رسد از باقی برادرانش متفاوت است، شخصیت سازش‌کاری دارد که از هیاهو دور است. او اهل حرف‌زدن است و ایده‌هایی برای بهترزیستن دارد اما مصالحه و سکوتش مانع از رستگاری‌اش می‌شود و مانع از آن می‌شود که ویژگی‌های مثبت شخصیتش، به دیگران یعنی برادران و خواهرش هم بهره‌ای برساند. او در تیپ پوششی خود هم از لباس‌هایی ساده و مرتب استفاده می‌کند که پالت رنگی خنثی دارند. هیچ‌وقت، او را با رنگی شاد یا لباسی چشم‌گیر نمی‌بینیم. او در حاشیه می‌راند و از آن افرادی است که حرف‌های ناگفته زیادی در مدفن سینه‌اش پنهان است. شاید هم انتخاب‌های اشتباه خودش، مانع از رسیدن صدایش به دیگران شده است. شما چه فکر می‌کنید؟

در آخر

نظرات بسیار متناقضی در خصوص فیلم برادران لیلا مطرح شده است. برخی آن را اثری ارزشمند و ستودنی می‌دانند و بعضی دیگر از تماشاگران بر این باور هستند که این همه حاشیه و هیاهو برای چنین فیلمی لازم نبوده است. باید بگوییم که در هر حال، این فیلم اثر قابل‌توجهی است و با تیمی قوی از بازیگران و کارگردانی تیزهوش و تازه‌نفس توانسته حواس همه ما را به خود جلب کند. یکی از نیروهای محرکه پیش‌برد فیلم به‌ سوی جلو، طراحی لباس خوب آن است. شخصیت‌ها به خوبی طراحی شده‌اند و لباس‌هایی متناسب با روحیه و ویژگی‌هایشان به تن دارند. نمره طراحی لباس این اثر که نمره قبولی است.


پ

دستبند نقره پاندورا
نمایش متن با لینک
دکمه بازگشت به بالا