گردشگری

مسیر چشمه اعلا دماوند جای دیدنی نزدیک تهران

معرفی جاذبه ی گردشگری چشمه اعلا دماوند

چشمه اعلا یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری در اطراف تهران  است که در شهرستان دماوند قرار دارد. اگردر تهران زندگی می کنید و وقت زیادی برای رفتن به مسافرت ندارید، می توانید یک روز را در چشمه اعلاء بگذرانید و اندکی از شلوغی شهر و دود و دم وسایل نقلیه رهایی یابید و در یک فضای کاملاً آرام و سرسبز یک روز تعطیل خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

چشمه اعلاء

چشمه اعلا ، چشمه ای دارای خواص معدنی

با سفر به چشمه اعلا علاوه بر اینکه می توانید از زیبایی های طبیعت لذت ببرید ، می توانید از خواص آب معدنی این چشمه در دل کوه نیز استفاده نمایید. آب موجود در چشمه اعلا ناشی از نفوذ برف و باران سالانه به درون زمین است.

برف و باران زمان عبور از لایه های مختلف موجود در دل کوه، تصفیه می شوند و با حل نمودن املاح موجود در سنگ ها به یک آب معدنی عالی و پرخاصیت تبدیل می شوند. این آب معدنی چنانچه در باتو می خوانید پس از عبور از یک مسیر طولانی در دل کوه از چشمه اعلا در دامنه کوه دماوند می جوشد. جالب است بدانید که به دلیل کیفیت بالای آب این چشمه و همچنین خواص درمانی آن، اسم این چشمه را چشمه اعلا قرار داده اند.

چشمه اعلا با خاصیت درمانی

بر اساس بررسی ها بر روی آب چشمه اعلا ، آب این چشمه خوراکی و دارای خواص درمانی می باشد. جالب است بدانید که به دلیل کیفیت بالای آب این چشمه و همچنین خواص درمانی آن، اسم این چشمه را چشمه اعلا قرار داده اند.

آب این چشمه، از آب های بیکربنات کلسیم از نوع آب سرد، سبک و کاملاً خوراکی است و با اثری که بر روی کلسیم، پتاسیم، منیزیم و سدیم می گذارد، بر روی بیماری پرفشاری خون تأثیر دارد و کاهش فشار خون می شود. همچنین مصرف آب چشمه اعلا برای بیماران قلبی مفید است. اگر می خواهید از خاصیت آب چشمه اعلا استفاده نمایید ، حتماً به این چشمه مراجعه کنید؛ زیرا هیچ آب معدنی شرکتی در منطقه دماوند از آب این چشمه استفاده نمی کند. شرکت تولید آب معدنی که برای اولین بار در سال 1352 توسط فرانسوی ها در 200 متری چشمه احداث شده است و مدعی است که این بطری ها از چشمه علا پر می کند، گویا بطری های خود را از یک چاه عمیق پر می کند.

چشمه اعلاء در دماوند

چشمه اعلا ، چشمه ای زیبا و تاریخی

هنگامی که به نزدیکی چشمه اعلا می روید در اطراف آن رسوبات آبرفتی را مشاهده می کنید؛ که تحقیقات زمین شناسی مشخص کرده است، این رسوبات مربوط به دوره چهارم زمین شناسی است. چشمه اعلا دماوند تا کنون از آسیب موجودات زنده در امان مانده است و  همچنان جریان دارد.

مناسب ترین فصل سفر به چشمه اعلا

چشمه اعلا با آب خنک و گوارایش در یک منطقه ی ییلاقی دارای آب و هوای دلپذیر و خنک و کوهستانی قرار گرفته است. قیسی ، گیلاس ، زردآلو ، سیب ، گردو، آلبالو و عسل  از محصولات اصلی چشمه اعلا هستند ، ساکنین چشمه اعلا، حدود 150 نفر هستند که بیشتر آن ها در این منطقه به کار کشاورزی و تولید این محصولات با آبیاری از چشمه اعلا مشغول هستند.

آب و هوای کوهستانی و سردسیر چشمه اعلا سبب شده که این منطقه در ایام فراغت و تابستان گردشگران زیادی برای فرار از گرمی هوا روزی را در آنجا بگذرانند. توصیه می کنیم در ماه های گرم سال برای رهایی از شلوغی شهر تهران و رسیدن به آرامش، به این منطقه سفر کنید تا از هوای خنک، مطبوع و دل چسب این منطقه نهایت لذت را ببرید.

آب چشمه اعلاء

چشمه اعلا در کجا قرار دارد؟

منطقه گردشگری چشمه اعلا از تفرجگاه های حاشیهٔ پایتخت است و در فاصله حدود 45 کیلومتری شرق تهران و در 4 کیلومتری شهر دماوند قرار دارد.

مسیر دسترسی به چشمه اعلا

برای رسیدن به این منطقه گردشگری باید به روستای چشمه اعلا در حومه بخش مرکزی و در چهار کیلومتری شمال شهرستان دماوند  بروید.

این منطقه 45 کیلومتر از تهران فاصله دارد و در 51 کیلومتری جاده آبعلی قرار دارد . برای رسیدن به این منطقه کافی است به سمت شرق تهران حرکت کنید.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا