اجتماعی

مسافران مازندران این توصیه‌ها را جدی بگیرند

جاذبه‌های طبیعی، مناطق تفرجگاهی زیبا و تنوع زیستی غنی در استان مازندران همواره مورد توجه گردشگران، مسافران و عموم مردم این مرز و بوم در فصول مختلف سال به خصوص تعطیلات نوروزی است، اما لازم است؛ در صیانت از حفظ محیط زیست دقت بیشتری شود تا حادثه‌ای رخ ندهد.

 به نقل از روابط عمومی محیط زیست مازندران؛ آنچه مهم است حفظ و حراست از مواهب طبیعی با ارزش است، زیرا هرگونه بی توجهی به این طبیعت زیبا خسارات جبران ناپذیری برای محیط زیست کشورمان در پی خواهد داشت.

بیاییم با رعایت اندک توصیه‌های زیست محیطی و بهره‌گیری از آموزه‌های دینی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران را در حفاظت از این سرمایه‌های طبیعی یاری نماییم.

سفرهای نوروزی نقطه عطفی در رویارویی انسان با مظاهر طبیعی است و در این میان ضرورت دارد که مسافران با همت و تلاش خود ضمن بهره‌مندی از این موهبت‌های الهی و ارزش‌های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت گردی و با بهره‌مندی از آموزه‌های دینی و اخلاق زیست محیطی، صیانت از جلوه‌های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار دهند و در حفظ طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.

۱- در انتخاب محل اقامت و جمع آوری زباله دقت کنند.

۲- مهمانان نوروزی با توجه به فصل گل‌دهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری شود.

۳- با توجه به ماه مبارک رمضان، ضمن حرمت این ماه مبارک، مسافران تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به روشن کردن آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند و حتماً خاکستر آتش را با آب و خاک خاموش کنند. همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند که در این شرایط، بهترین کار همراه داشتن گاز پیک نیک است.

۴- گردشگران کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله‌های تولیدی را به ایستگاه‌های مستقر و یا واحدهای سیار تحویل دهند و زباله‌های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه‌های آب، دره‌ها و مناطق کوهستانی رها نکنند.

۵- جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و عدم حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی از دیگر توصیه های اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران به مردم است. می‌توان به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گل‌ها و گیاهان، از آنها عکس گرفت و سال‌ها از دیدن آن عکس لذت برد.

۶- همچنین تفرجگران نوروز در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس حاصل نمایند.

علاوه بر این مسافران نوروزی به منظور بهره‌مند شدن از محیط زیستی زیبا، سالم و با نشاط ، در پاسداشت طبیعت کوشا باشند و با رعایت توصیه‌های زیست محیطی و بهداشتی با مأموران و کارشناسان ادارات حفاظت محیط زیست همکاری کنند.

شماره تلفنهای۱۵۴۰ و ۱۵-۳۳۳۵۸۸۱۳-۰۱۱ با داخلی  ۱۰۱ به صورت شبانه روز در خدمت هموطنان عزیز و مسافرین محترم است.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا