گردشگری

صفر تا صد دریافت ارز مسافرتی

راهنمای دریافت ارز مسافرتی

اگر برای اولین بار قصد مسافرت به خارج از کشور را دارید، به احتمال زیاد یکی از دغدغه‌های شما چگونگی دریافت و استفاده از ارز کشور مقصد است.  برای صرفه جویی در هزینه‌های سفر، استفاده از ارز دولتی گزینه مناسبی است. اطلاع از مراکز تهیه این ارز و قیمت به روز آن، شرایط و مدارک لازم برای تهیه ارز مسافرتی  و همچنین مراحل اقدام و دریافت پول برای سفر سوالاتی هستند که ممکن است به ذهنتان خطور کند.البته با توجه به قیمت نوسانی ارز و تغییر قوانین مربوط به دریافت ارز مسافرتی، بهتر است اطلاعات خود را به روز نگه دارید. در این مطلب سعی داریم تا حد امکان شما را با مراتب دریافت ارز دولتی مسافرتی آشنا کنیم.

مراکز دریافت ارز مسافرتی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه ارزها و پیدایش ارزهای دیجیتال راه‌های زیاد و آسانی برای تهیه پول مورد نیاز در سفر وجود دارد. با این حال رایج ترین روش تبدیل ارز از دو طریق بانک ها و صرافی ها (بازار آزاد)  انجام می ‌پذیرد. در بازار آزاد تنها کافیست با مراجعه به یکی از صرافی‌های معتبر و پرداخت معادل ریالی آن تا هر مقدار که بخواهید، ارز کشور مقصد را دریافت کنید.
نرخ آزاد ارز روزانه در حال تغییر است و می‌توانید از طریق سایت های معتبر یا خود صرافی ها آخرین نرخ  این ارز ها را دنبال کنید. برای گرفتن ارز مسافرتی تنها با داشتن مدارک مورد نیاز می توانید  به شعبه های ارزی بانک های ملت، ملی، پارسیان، تجارت و سامان مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که تنها در صورت مراجعه حضوری می‌توانید اقدام به خرید ارز مسافرتی کنید.

شرایط لازم برای تهیه ارز مسافرتی

از انجا که ارز دولتی قیمت کمتری نسبت به قیمت آزاد آن دارد، تمایل به دریافت این ارز بیشتر است. افراد بالای دوازده سال مقیم کشور سالی یکبار می توانند ارز مسافرتی دریافت کنند که مقدار این ارز با توجه به کشور مقصد متفاوت خواهد بود. با توجه به اخرین بخشنامه بانک مرکزی این مقدار برای کشور هایی که ویزا لازم دارند دو هزار یورو، برای کشور های بدون ویزا  300 یورو و برای سفر های زمینی و ریلی و دریایی سیصد یورو تعیین شده است.
سفر به کشور های همسایه مانند ترکیه به ویزا احتاجی ندارد و شما می‌توانید بلیط هواپیما استانبول به تهران را بدون ویزا تهیه کنید. با اینکه ارز مسافرتی تعیین شده به یورو است اما در هنگام تحویل ارز می‌توانید با توجه به ارز کشور مقصد، این مبلغ را به دلار، پوند یا یورو دریافت کنید.

ارز مسافرتی خارجی

برای دریافت ارز مسافرتی چه مراحلی را باید طی کنیم؟

دانش کافی درباره مراحل اقدام برای دریافت ارز مسافرتی و چگونگی دریافت آن، و همچنین داشتن مدارک لازم، می تواند در زمان و انرژی شما صرفه جویی کند. اولین مرحله مراجعه به شعب بانک‌های گفته شده در بالا چند روز قبل از پرواز است. این مدت زمان و همچنین مراحل انجام کار‌های بانکی برای گرفتن حواله با توجه به بانک مورد نظر متفاوت است.
بهتر است قبل از اقدام برای گرفتن حواله با بانک منتخب خود تماس بگیرید و در مورد جزئیات مربوط اطلاعات کافی کسب کنید. پس از مراجعه به بانک و پرداخت مبلغ برای خرید ارز و همچنین پرداخت عوارض خروج از کشور، حواله ای دریافت می‌کنید. با ارائه این حواله به شعب بانک مربوطه در فرودگاه در روز خروج خود، می‌توانید ارز خود را دریافت کنید.

مخارج سفر

مدارک مورد نیاز چه هستند؟

بر اساس بخشنامه سال 1401 بانک مرکزی، مدارک موردنیاز برای گرفتن ارز مسافرتی شامل موارد زیر می‌شود:

  • اصل کارت ملی، اصل و کپی بلیط هواپیما و گذرنامه
  • اصل و تصویر ویزا برای کشور‌هایی که به ویزا نیاز دارند
  • رسید واریز عوارض خروج از کشور

فرم درخواست ارز مسافرتی را در بانک و یا آنلاین تکمیل کنید و آن را به همراه داشته باشید. به یاد داشته باشید که چون قیمت ارز در حال نوسان است، در روز پرواز بایستی ما به تفاوت قیمت خرید ارز را در شعبه‌های بانکی در فرودگاه پرداخت کنید. همچنین دقت کنید که اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه باشد. برای مثال اگر قصد سفر هوایی به ترکیه دارید بایستی بعد از خرید بلیط رفت و همچنین  بلیط هواپیما استانبول به تهران، با مدارک موردنیاز به شعب ارزی بانک های مربوطه مراجعه کنید و مراحل گفته شده در بالا را طی کنید. در روز پرواز در فرودگاه می‌توانید ارز مسافرتی خود را دریافت کنید و به سفر خود ادامه دهید. امید ما بر آن است که مطالب گفته شده مفید باشد و بتواند شما را در سفر های پیش‌رویتان یاری کند.

دستبند نقره پاندورا
نمایش متن با لینک
دکمه بازگشت به بالا