اقتصادیویژه

سورپرایز قیمت طلا برای عروس و دامادهای ایرانی!

خرید یک‌جفت حلقه ساده و ۲.۵ گرمی ازدواج برای خانواده عروس و داماد روی هم ۲۳ میلیون آب می‌خورد

قیمت طلا ۱۸ عیار همزمان با آخرین روز‌های فروردین امسال از مرز گرمی سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عبور کرد تا خرید یک‌جفت حلقه ساده و ۲.۵ گرمی ازدواج، برای خانواده عروس و داماد روی هم چیزی نزدیک ۲۳ میلیون هزینه داشته باشد.

به گزارش فرارو؛ ست کامل عروس و وزن و عیار آن بسته به رسم‌ ‎و رسوم خانواده‌ها می‌تواند متفاوت باشد اما خرید سرویس کامل و تقریبا ۲۰ گرمی گردنبند، گوشواره و دستبند، با احتساب اجرت ساخت و مالیاتی که به آن تعلق می‌گیرد، حول‌وحوش ۹۰ میلیون خرج روی دست خانواده داماد می‌گذارد. سکه امامی یا همان تمام‌سکه بهار آزادی طرح جدید به‌عنوان گران‌ترین سکه طلا حول‌وحوش ۴۵ میلیون فروخته می‌شود و ربع‌سکه و نیم‌سکه که از قدیم و ندیم جزو هدایای مرسوم در مجالس ازدواج به‌حساب می‌آیند، به‌ترتیب در محدوده ۱۶ و ۲۶ میلیون فروخته می‌شوند.

طلا و سکه از روز‌های ملتهب و ابتدایی بعد تعطیلات سال نو، فاصله گرفتند و حالا که ثبات نسبی در بازار حاکم شده، بدنیست خرج و مخارج طلایی یک عروسی و هزینه‌هایی که بابت خرید طلا و سکه روی دست خانواده‌ها و مهمان‌ها می‌افتد را مرور کنیم.

قیمت طلا ۱۸ عیار؛ گرمی سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان

قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار درحال حاضر به محدوده سه میلیون و ۸۰۰ رسیده است. رکوردشکنی‌های پی‌درپی قیمت طلا جهانی، کنار جو هیجانی و زودگذری که در روز‌های اخیر به بازار ارز و طلا حاکم بوده، باعث شده طلا ۱۸ عیار همزمان با اولین روز‌های امسال بالاترین سطوح تاریخی خودش را به چشم ببیند.

قیمت طلا جهانی دقیقا از نیمه فروردین امسال برای اولین‌بار از مرز دو هزار و ۳۰۰ دلار رد شد و همزمان روی تابلو طلاوجواهرفروشی‌ها و صرافی‌های خودمان، برای نخستین مرتبه قیمت طلا ۱۸ عیار محدوده سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پشت‌سرگذاشت. افزایش قیمت طلا در دو هفته پایانی فروردین امسال هم تداوم داشت و نهایتا همزمان با معاملات روز پنجشنبه ۳۰ فروردین یعنی آخرین روز خریدوفروش‌های رسمی بازار در فروردین امسال، قیمت طلا ۱۸ عیار به‌ازای هر گرم سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان به ثبت رسید.

قیمت طلا ۱۸ عیار که بیشتر از هر کس دیگری می‌تواند در این مقطع برای عروس و داماد‌هایی که آماده برگزاری مراسم و جشن می‌شوند، اهمیت داشته باشد، نسبت به تعطیلاتی که پشت سر گذاشتیم هم تفاوت چشمگیری دارد، اما احتمالا درجریان هستید موقع خرید طلا و جواهر عروسی، بحث اجرت و مالیات موقع کشیدن کارت وسط می‌آید.

قیمت طلا و حلقه عروس و داماد

قیمت طلا برای عروس و داماد‌ها موقع خرید حلقه عروسی با فرمول ساده‌ای محاسبه می‌شود. قیمت نهایی هر قطعه‌ای از طلا برابر است با وزن آن ضرب‌در قیمت روز طلا؛ به اضافه اجرت و سود ساخت و البته مالیات بر ارزش افزوده که برخلاف هر نوع کالایی در سال جدید با همان نرخ ۹ درصدی قبلی لحاظ می‌شود.

خرید حلقه در مراسم‌های این‌شکلی، طبق رسم قدیمی به شکلی است که خانواده عروس آن را برای داماد و خانواده داماد حلقه را برای عروس سفارش می‌دهند. در خیلی از مواقع رقمی برابر و یکسان، ردوبدل می‌شود و گاهی هم به‌خاطر اینکه وزن حلقه عروس کمتر از وزن حلقه داماد است، معادلات عوض می‌شود. البته همانطور که احتمالا بهتر از ما درجیان هستید، فرق زیادی بین حلقه و انگشتر نشان عروس وجود دارد و مورد دومی معمولا با نگینی بزرگ و … طراحی می‌شود.

حلقه طلا ساده‌ای را فرض بگیرید که نهایتا درحد ۲.۵ گرم وزن داشته باشد. قیمت طلا ۱۸ عیار گرمی سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان. ارزش ذاتی چنین حلقه‌ای ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است، اما بابت هر گرم ساخت، چیزی نزدیک یک درصد اجرت گرفته می‌شود و بحث مالیات بر ارزش افزوده هم مطرح است. نهایتا قیمت تمام‌شده همین تک حلقه ساده‌ای که بدون هیچ نگینی طراحی می‌شود به حدود ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد.

سورپرایز قیمت طلا برای عروس و دامادهاقیمت طلا ۱۸ عیار نسبت به ابتدای امسال حدود ۱۷ درصد و درمقایسه با آخرین روز‌های فروردین پارسال قریب ۵۰ درصد رشد داشته است

قیمت طلا و سرویس عروس

قیمت طلا از مرز سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عبور کرده تا خرید نیم‌ست ۱.۸ گرمی طلا نزدیک ۹ میلیون تومان هزینه داشته باشد. قیمت روز طلا ضرب‌در وزن ۱.۸ گرمی چنین نیم‌ستی که فقط شامل گوشواره و گردن‌بند ساده‌ای باشد، به عدد تقریبی شش میلیون و ۸۸۰ هزار تومان می‌رسد. بابت هر گرم ساخت، دوباره بحث یک درصد اجرت وجود دارد و اضافه شدن مالیات هزینه‌ای معادل هشت میلیون و ۸۹۰ هزار تومان روی دست خانواده داماد خرج می‌گذارد.

ست کامل عروس و چندوچون‌های آن ممکن است طبق رسم و رسوم و توافق بین خانواده‌ها تعیین شود، اما معمولا وزنی بین ۲۰ تا ۳۰ گرم دارد. اتفاقا در یکی از از گالری‌های آنلاین و معروف، پرفروش‌ترین ست کامل عروس تقریبا ۲۰ گرم وزن دارد و اضافه کردن آن به سبد خرید، حدود ۹۳ میلیون تومان آب می‌خورد.

قیمت طلا و خرید سکه

سکه تمام‌بهار آزادی که از چند سال پیش به‌اسم سکه امامی یا تمام‌سکه جدید در بازار مشهور است، فعلا به‌عنوان گران‌ترین قطعه بین سکه‌های طلا حول‌وحوش ۴۵ میلیون فروخته می‌شود.

قیمت سکه امامی همزمان با آخرین خریدوفروش‌های فروردین امسال به طور متوسط ۴۴ میلیون و ۹۴۳ هزار تومان به ثبت رسید و آن‌هایی که قصد دارند به‌جای سکه طرح جدید، تمام‌سکه طرح قدیم هدیه بدهند، نهایتا در حد سه، چهار میلیون کمتر در خرج می‌افتند.

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در آخرین روز‌های فروردین امسال به طور متوسط ۴۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان به ثبت رسید. ربع‌سکه و نیم‌سکه طرح جدید به ترتیب در محدوده ۱۶ و ۲۶ میلیون فروخته می‌شوند و سکه گرمی که ارزان‌ترین قطعه بین سکه‌های طلاست کمی بیش از هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا