اجتماعی

دختر سردار سلیمانی از زاکانی شاکی شد

هم میهن نوشت: روز گذشته به مدارکی دسترسی پیدا کردیم که نشان می‌دهد؛ نرجس سلیمانی وارد مرحله طرح سوال از شهردار پایتخت شده تا علیرضا زاکانی را به دلیل عملکردش در جایگاه سخت‌تر پاسخگو کند.

دختر سردار سلیمانی از زاکانی شاکی شد

نرجس سلیمانی این سوال را با عنوان «فعالیت‌های عملیاتی‌شده در حوزه بهبود و بروزرسانی وضعیت حمل‌ونقل عمومی روزمینی به‌ویژه تجهیزات و توسعه ناوگان اتوبوسرانی به تفصیل چه بوده است؟» در تاریخ ۱۰ اردیبهشت نوشت و مهدی چمران، رئیس شورای شهر این سوال را برای اعلام به شهردار تهران امضا و به دفتر مصوبات ارجاع کرد.

این سوال در شرایطی پرسیده می‌شود که زاکانی در دو سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اعلام کرده بود، ۱۰۰۰ اتوبوس به شهر تهران اضافه خواهد شد، اما کمتر از ۵۰۰ اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی اضافه و ۵۰۰ اتوبوس نیز پس از اورهال به اتوبوسرانی افزوده شد. مهدی علیزاده، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز وعده داد: «تا پایان سال هم ۲ هزار دستگاه اتوبوس وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی خواهد شد و امیدواریم دولت نیز به تعهدات خود در ارتباط با اتوبوس‌های جدید پایتخت عمل کند.»

رنگی بالاتر از قرمز برای هشدار نیاز است

نرجس سلیمانی شرایط اسفناک اتوبوسرانی و مترو را آنقدر خوب درک کرده که حالا با کنایه می‌گوید، شرایط از رنگ قرمز هم گذشته و باید رنگ دیگری برای هشدار پیدا کرد. او در متن این سوال نوشت: «عمر شورای ششم به نیمه رسیده، عملا امسال نتیجه فعالیت‌های بیست‌وچهارماهه گذشته شهردار باید به چشم شهروندان بیاید. درخواست اینجانب از شهردار تهران این است که در اسرع وقت در صحن شورا با پاسخ صریح و دقیق، قلب شهروندان تهرانی از پاسخ ایشان قوت بگیرد.

حمل‌ونقل عمومی در شهر تهران از وضعیت قرمز هم گذشته و باید رنگ‌های دیگری برای بیان وضعیت موجود بیابیم. قریب به یک دهه رکود در بهبود کیفیت مستمر ناوگان اتوبوسرانی، شرایط را غیرقابل باور نموده است. امیدوارم دراسرع وقت پاسخ مناسبی راجع به اقدامات صورت‌گرفته و نه صرفا قول و قرار‌ها و تفاهمات، در دسترس شورای شهر و شهروندان قرار گیرد. نکته دیگر وضعیت مترو است. انتظار شورا و شهروندان تهرانی این است که نتیجه اقدامات عملی ملموس در این دوره مدیریت شهری برای اطلاع عموم ارسال گردد.»

یکی از کارشناسان شورای شهر تهران که نخواست نامش فاش شود، در گفتگو با هم‌میهن معتقد است که اگر نرجس سلیمانی و مهدی عباسی، هدایایی که از سوی شهرداری به اعضای شورای شهر پرداخت می‌شود را قبل از سال ۱۴۰۲ دریافت کرده بودند؛ حالا نه مهدی عباسی می‌توانست از بازداشت فردی در دفتر شهردار – حتی به دلیل مسائل شخصی – صحبت کند و نه نرجس سلیمانی می‌توانست طرح سوال از شهردار را کلید بزند.

سالیان سال است که هدایایی از سوی شهرداری به اعضای شورای شهر تهران داده می‌شود. برخی از اعضا آن را رد می‌کنند و برخی دیگر آن را دریافت می‌کنند تا هزینه دفترشان شود یا به شهروندانی که برای دریافت کمک به بهشت می‌آیند، اهدا کنند.

اردیبهشت بدشگون برای شهرداران اصولگرا

حالا شورای شهر تهران پس از ۹ سال دوباره طرح سوال را مطرح کرده‌اند. آخرین سوال از شهردار تهران در اردیبهشت سال ۹۳ از سوی رحمت‌اله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای دوره چهارم شهر تهران مطرح شد و محمدباقر قالیباف، به عنوان شهردار وقت مجبور شد در جلسه‌ای سه‌ساعته موضوعات را برای حافظی توضیح دهد و پس از آن حافظی در مصاحبه‌ای اعلام کرد با آنکه قانع نشده، اما با پادرمیانی‌هایی که صورت گرفته، از استیضاح قالیباف منصرف شده است.

در دوره شورای پنجم شهر تهران که اصلا‌‎ح‌طلبان روی صندلی‌های سبز بودند، هیچ سوالی از شهرداران وقت نشد و حالا نرجس سلیمانی، رئیس اصولگرای کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران پس از ۹ سال دوباره در اردیبهشت‌ماه طرح سوال از شهردار اصولگرای تهران را کلید زده است؛ شهرداری که به گفته ناصر امانی رکورد بیشترین تذکرات را به خود اختصاص داده است. اما حالا باید منتظر ماند و دید که این سوال به استیضاح می‌رسد یا نرجس سلیمانی هم مانند رحمت‌اله حافظی با پادرمیانی‌هایی که می‌شود در صورت عدم اقناع از استیضاح شهردار منصرف می‌شود.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا