آشپزی

خوشمزه‌ترین عصرونه برای روزهای طولانی تابستان + طرز تهیه

شکر پاره یکی از شیرینی های خوشمزه ترکیه ای است که بافت نرم و لطیفی دارد و بسیار خوش خوراک است.
شیرینی شکر پاره یکی از انواع شیرینی های خوشمزه ترکیه ای است که بافت بسیار نرم و لطیفی دارد، شیرینی شکر پاره به اندازه ای نرم است که وقتی آن را در دهانتان قرار دهید آب شدن شیرینی را احساس خواهید کرد و به همین خاطر، به شیرینی شکر پاره معروف شده است.
مواد لازم شیرینی شکر پاره
کره یا مارگارین ۱۲۵ گرم
روغن مایع ½ فنجان
تخم مرغ ۲ عدد
بکینگ پودر ۱۰ گرم
وانیل نوک قاشق چایخوری
آرد سمولینا ۳۰ گرم
پودر قند ۵۰ گرم
آرد ۳٫۵ پیمانه
مواد لازم برای شربت بار
شکر ۳ لیوان
آب ۳٫۵ لیوان
آب لیمو ترش تازه ½ لیمو ترش
مواد لازم برای رومال
زرده تخم مرغ ۱ عدد
روغن مایع ۱ قاشق غذاخوری
شیره انگور (اختیاری) ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه شیرینی شکر پاره

مرحله اول

برای تهیه شیرینی شکر پاره خوشمزه در ابتدای کار فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم تا کاملا گرم شود. در ادامه مارگارین را از یخچال خارج کرده، سپس اجازه می دهیم با دمای محیط هماهنگ و نرم شود.

مرحله دوم

در این مرحله شربت بار را آماده می کنیم، برای این منظور آب را به همراه شکر درون یک قابلمه مناسب ریخته، سپس قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا آب به نقطه جوش بیاید و ذرات شکر کاملا حل شود.

مرحله سوم

زمانی که آب جوش آمد، آب لیمو ترش تازه را به قابلمه اضافه کرده و اجازه می دهیم به مدت ۱۵ دقیقه بجوشد. پس از گذشت این زمان قابلمه را از روی حرارت کنار می گذاریم و اجازه می دهیم شربت بار به طور کامل خنک شود.

مرحله چهارم

در این مرحله به سراغ آماده کردن خمیر شیرینی می رویم، برای این منظور یکی از زرده های تخم مرغ را برای رومال جدا می کنیم و مابقی شان را به همراه مارگارین، وانیل و بکینگ پودر درون یک کاسه مناسب می ریزیم.

مرحله پنجم

حالا پودر قند را درون الک ریخته و روی مواد درون کاسه الک می کنیم، سپس با دست ورز می دهیم تا مواد یکدست شوند. در ادامه آرد سمولینا را به کاسه اضافه کرده و آرد را درون الک ریخته و ۳ مرتبه الک می کنیم.

مرحله ششم

در ادامه آرد را به صورت کنترل شده به کاسه اضافه کرده و ورز می دهیم، زمانی که خمیری نرم و لطیف که به دست نمی چسبد حاصل شد، اضافه کردن آرد را متوقف می کنیم. حالا سینی فر را با مقداری روغن مایع چرب می کنیم.

مرحله هفتم

حالا از خمیر به اندازه گردو کوچک جدا کرده و به شکل بیضی شکل می دهیم، سپس درون سینی فر می چینیم. در ادامه زرده تخم مرغ باقی مانده را با روغن مایع و شیره انگور مخلوط کرده تا یکدست شوند.

مرحله هشتم

در این مرحله برس را به مواد رومال آغشته کرده و روی خمیر ها می مالیم، سپس با چنگال به آرامی طرح می دهیم. در ادامه سینی را طبقه وسط فر قرار داده و اجازه می دهیم شیرینی ها به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه بپزند.

مرحله نهم

پس از گذشت این زمان سینی را از فر خارج می کنیم و پس از ۱ دقیقه شیرینی ها را از کاغذ روغنی جدا کرده و درون یک ظرف مناسب منتقل می کنیم. در ادامه شربت بار را روی شیرینی ها می ریزیم تا به خورد آنها برود.

مرحله دهم

پس از گذشت ۲ ساعت، زمانی که شربت بار جذب شیرینی ها شد، آنها را درون ظرف مورد نظرمان می چینیم و به همراه پودر پسته، پودر نارگیل یا پودر گردو تزیین کرده، سپس به همراه چای تازه دم سرو می کنیم.

نوش جان

دستبند نقره پاندورا
نمایش متن با لینک
دکمه بازگشت به بالا