سیاسی

حرف‌های محمد خاتمی درباره نظریه ولایت مطلقه

جماران: رئیس دولت اصلاحات امروز در دیدار جمعی از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و اقشار مختلف مردم به مناسبت عید سعید فطر گفت: بسیاری از اشکالات موجود در ساختار کشور از چند دهه پیش آرام آرام خود را نمایان کرده بود و دقیقا به همین خاطر هم ضرورت و نیاز به اصلاح از همان سال‌های دهه ۷۰ احساس شد.

خاتمی:

در مورد اینکه ترکیب «جمهوری اسلامی» معنا دارد یا خیر، باید بحث شود. مدافعان آن دلایلی دارند و معتقدان به ضدیت عرف و دین نیز برای خود فکت و استدلال دارند، اما شخصا معتقدم می توان اسلام را چنان دید و شناخت که جایگاه «عرف» را در عرصه حیات اجتماعی به رسمیت بشناسد، چنانکه امام برای آن جایگاه مهمی قائل بودند، و در شرایط خاص در فرایند راهبردن جامعه بر نقش آن از نظر اسلام صحه گذاشتند.

من ابتدا از تعبیر «مردم سالاری دینی» استفاده کردم، اما بعدا آن را به «مردم سالاری سازگار با دین» اصلاح کردم که منظور از مردم سالاری، همان دموکراسی و از دین، دینی سازگار با عرف بود. اما متأسفانه امروز شاهدیم جمهوری اسلامی به سمت حکومت اسلامی تمایل پیدا کرده است.

کار بزرگ امام علاوه بر تبیین فقه پویا بر مبنا زمان و مکان، شرعی کردن عرف بود. آقای دکتر سعید حجاریان در سال‌های ابتدای اصلاحات گفت، تعبیر «ولایت مطلقه فقیه» از سوی امام، برای عرفی کردن شرع است، در حالی که من فکر می‌کنم این نظریه امام به معنای شرعی کردن عرف است.

می‌گویند اگر زنانی روسری شان تا نصف سر عقب باشد، بچه‌ های خودمان هستند، اما اگر روسری کاملا افتاد و چهار تار مو بیشتر آشکار شد، دیگر بچه‌های خودمان نیستند! بله، مذاق اسلام با ولنگاری مخالف است، ولی اسلام دین رکود نیست و با توجه به زمان و مکان انعطاف دارد.

معتقدم اگر زندگی می‌خواهیم، زندگی در براندازی پیدا نمی شود؛ چرا که در آن صورت ایران روزگار خوبی نخواهد داشت و آشوب و ناآرامی های سنگینی را در پی خواهد داشت.

اصلاح طلبان می گویند وضع امروز مساوی با جمهوری اسلامی نیست و باید با روش های مسالمت آمیز اصلاح شود، اما براندازان می گویند جمهوری اسلامی همین است و باید برانداخته شود./ جماران

دستبند نقره پاندورا
نمایش متن با لینک
دکمه بازگشت به بالا