خانه داری

تصفیه و پاکسازی هوای خانه با مواد غیر شیمیایی

پاکسازی و تصفیه هوای خانگی برای دوری از بیماری ها

همه ما برای تنفس به هوای پاک نیاز داریم اما اندازه گیری کیفیت هوا تنها با بینایی یا بویایی ممکن نیست . آلاینده ها شامل مواردی هستند که می توانید خودتان آن ها را تشخیص دهید ، که البته تهدید های داخل  با بیرون از منزل متفاوت می باشند .

براساس بیانیه سازمان حفاظت از محیط زیست ، 90 درصد مردم تمایل دارند وقت خود را در دوران همه گیری ویروس کرونا در منزل بگذرانند که محیطی بسته است .

تصفیه هوا

متاسفانه ( وحتی با توجه به این که بودن در فضای باز خطر انتقال ویروس را کاهش می دهد) همه ما را در دو راهی سختی قرار می دهد زیرا کیفیت هوای داخل ساختمان نیز مهم است . آن چه که سازمان حفاظت از محیط زیست بیان می کند:” در چند سال گذشته ، مدارک علمی رو به رشدی نشان می دهد که هوای داخل خانه ها و آپارتمان ها می تواند آلوده تر از هوای بیرون حتی در بزرگترین و صنعتی ترین شهرها باشد . ” این بدان معناست علیرغم آنکه آلرژی و آب وهوای فاجعه باری دارید ، بهتر است پنجره ها را باز کنید یا بیرون بروید .

به طور کلی 5 عامل در آلودگی هوا نقش دارند:

  • ازن سطح زمین
  • ذرات معلق
  • مونوکسید کربن
  • دی اکسید گوگرد
  • دی اکسید نیتروژن

آلودگی هوا

پاکسازی و تصفیه هوای خانگی چیست ؟

تصفیه هوای خانگی به معنای هوای حاکم در منزل ، دفتر کار، سوپرمارکت و … می باشد . بعضی اوقات کیفیت پایین هوا می تواند بر سلامتی تاثیر بگذارد . به کپک ها فکر کنید (که اغلب می توانید ببینید و می توانند باعث خس خس سینه ، سوزش چشم و سردرد شوند ) یا به مونوکسید کربن (که نمی توانید ببینید و می تواند جان شما را تهدید کند) . در مواقعی نیز ممکن است سال ها طول بکشد تا اثر آن مشخص شود .

مشکلات هوای داخل خانه ؛ از فرش، رنگ ، مبلمان ، پلاستیک و موارد دیگر ناشی از مواد شیمیایی گازی مانند فرمالدئید ، بنزن و تری کلرواتین می باشد . با این حال بیشترین سهم این مشکلات ناشی از محصولات تمیز کننده شیمیایی و نگهداری ضعیف سیستم های گرمایشی و سرمایشی است . سرب و آزبست نیز می توانند تهدید کننده حیات باشند .

پاکسازی هوا

چگونه تصفیه هوای داخلی را بهبود ببخشیم ؟

پنجره ها را باز کنید ، این روش ساده ترین و ارزان ترین راه برای بهبود کیفیت هوای داخل منزل است.اگر نمی توانید پنجره ای را برای تهویه باز کنید ، می توانید از راهکارهای گفته شده در این بخش از باتو استفاده کنید :

ترک استعمال سیگار

همه ما می دانیم که استعمال دخانیات از هر نظر برای جسم مضر است بنابراین با ترک آن مزایایی نصیبتان خواهد شد .

تصفیه هوای خانه

رهایی از کپک و قارچ

تشخیص کپک اغلب آسان است اما اگر زیر فرش باشد یا در دیواره ها یا مجاری تهویه گیر کند ، ممکن است برای پاک کردن آن ها نیاز به روشی حرفه ای باشد تا در حین تمیزی ، باعث آزاد کردن اسپور نشود . برای تمیز کردن کپک هایی که به وضوح دیده می شوند می توانید از یک پاک کننده طبیعی استفاده کنید تا آن را از بین برده و از ایجاد آن پیشگیری کند .

در آوردن کفش ها

کفش هایتان را قبل از ورود به داخل منزل از پا درآورید تا زمین و فرش تمیز بماند وهوای خانه نیز آلوده نشود زیرا خاکی که در بیرون از منزل وجود دارد می تواند آلودگی های مختلفی مانند، سم های کشنده حشرات، گردۀ گیاهان، قارچ ها، باکتری ها و فضولات حیوانات را به داخل منزل منتقل کند.

تصفیه هوای منزل

گردگیری ، جارو کشیدن

یک کنه یا مایت گرد و غبار را تصور کنید . جارو کشیدن و گردگیری به پیشگیری از ازدیاد آن ها در اطراف کمک می کند .

استفاده از فیلترهای تهویه مطبوع

از فیلترهایی ضخیم تر و گران تر استفاده کنید زیرا کیفیت تصفیه هوا را بالا می برد . فیلترها هنگام استفاده از سیستم گرمایشی یا جریان برق   کار می کنند.

فیلتر هوا

کوتاه نگه داشتن موهای حیوانات خانگی

ریزگرد حیوانات شامل سلول های پوست آن ها می شود که می تواند عارضه هایی شبیه به آسم را به دنبال داشته باشد. اگر حیوان خانگی دارید بدن حیوان را در بیرون از منزل برس بکشید و فرش های خانه و مبلمان ها را با فیلترهای هِپا که برای تصفیه هوا مناسب هستند پاک کنید.

استفاده از روغن های گیاهی در منزل

بعضی از روغن ها مانند روغن درخت چای، دارای خاصیت آنتی باکتریال هستند. این روغن ها را به تجهیزات پاک کننده ای که در منزل استفاده می کنید اضافه کنید. روغن های گیاهی مانند اکالیپتوس، میخک، و رزماری به کاهش آلودگی های موجود در منزل کمک می کنند.

روغن گیاهی

استفاده از شمع یا موم طبیعی

ذرات به دلیل داشتن یون های مثبت در هوا شناور هستند، سوخت موم مایع می تواند به صورت مصنوعی مانند طبیعت یون های منفی تولید کند که این یون ها با یون های مثبت اتصال پیدا کرده و سنگین می شوند و روی زمین می افتند. برای پاک شدن هوا از شمع های LED کمک بگیرید که هوا را آلوده می کنند.

استفاده از جوش شیرین و سرکه

این دو ماده ، محصولاتی تمیز کننده ارزان و ایمن هستند . اسفنج مرطوب و جوش شیرین باعث درخشش وان حمام می شود ، لکه ها را نیز از پیشخوان ها و قابلمه و بشقاب و . ..  پاک می کند . استفاده از پاک کننده های طبیعی مانند آب مرکبات و روغن های گیاهی نیز گزینۀ خوبی می تواند باشد.

پاک کننده هوا

قرار دادن مبلمان منزل در معرض هوای آزاد

ترکیبات عالی فرار، مواد شیمیایی هستند که در هوا باقی می مانند و در نتیجه در تمامی خانه ها وجود دارند. موادی مانند بنزن و تولوئن را می توان در چسب ، رنگ روغن و پلاستیک، پارچه و سایر لوازم ساختمانی منزل پیدا کرد.

وقتی که یک مبل یا صندلی جدید می خرید ، کالای جدید ترکیبات عالی فرار را در هوای منزل متصاعد می کند . ترکیبات عالی فرار، مواد شیمیایی هستند که در هوا باقی می مانند. هرازگاهی برای کاهش آلودگی هوای منزل لوازم خانگی دارای ترکیبات عالی فرار را در معرض هوای آزاد قرار دهید یا پس از خریداری یک هفته آن را در محوطه باز قرار دهید و یا در چند ماه اول پس از خرید  پنجره ها را باز نگه دارید.

روشن کردن کولر گازی

بیشتر کولرهای گازی دارای فیلترهای تهویه هوا هستند کههوای بیرون را مکیده و پس از سرد کردن به داخل منزل منتقل می کنند. این فیلترها جلوی ذرات معلق در هوا را می گیرند. فیلتر تهویۀ هوا را باید گاهی عوض کنید تا هوای تمیز تری داشته باشید.

کولر گازی

پرورش گیاهان خانگی

گیاهان شگفت انگیز هستند . آن ها به معنای واقعی کلمه برای تنفس عالی عمل می کنند .  گل وگیاه در منزل کیفیت هوای داخل را بهبود می بخشد ، مثلا گیاه گندمی به کاهش تاثیر بنزن، فرمالدئید، زایلن و مونواکسید کربن کمک می کند.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا