بارداری و کودکیاری

تست بارداری شب یا صبح؛ کدوم بهتر و مطمئنه؟

آنچه درباره تست بارداری در شب باید بدانید

اگر قصد بارداری دارید؛ احتمالاً استرس و هیجان هم با شما همراه شده است. درست است که شما از فرزند دار شدن احساس لذت و هیجان دارید، اما ممکن است در کنار آن ، نگرانی هایی هم داشته باشید.

از طرفی صبر ندارید تا برگه مثبت شدن آزمایش بارداری به دست تان برسد و از این بابت خدا را شکر کنید. اما دلتان می خواهد که قبل از آزمایش اصلی، خودتان بفهمید که باردار هستید یا خیر.

شاید دل تان طعم شکلات یا طعم خنک یک یخ را بخواهد یا تغییراتی در اشتهای شما ایجاد شده باشد. ممکن است که این علائم را با بارداری اشتباه بگیرید. در صورتی که ممکن است علامت سندروم پیش از قاعدگی هم باشد.

پس تا زمانی که آزمایش ندهید، مطمئن نخواهید شد. البته زمان هایی وجود دارند که برای تست بارداری دقیق تر هستند که در ادامه این بخش از بارداری و نوزاد نمناک به شما توضیح خواهیم داد.

تست بارداری خانگی

تست بارداری چگونه عمل می کند؟

بعد از باروری ، بدن شروع به تولید هورمون hCG می کند و این اتفاق تقریباً 6 روز بعد از باروری رخ می دهد. آزمایش دادن یا تست بارداری ساده است.

قطعاً آزمایش یا تست بارداری را در بسیاری از ویدئو ها مشاهده کرده اید که در آن روی یک برگه چسبنده ادرار می کنید و بعد از چند دقیقه نتیجه را به شما نشان می دهند که معمولاً نتیجه آن دقیق است. بنابراین قبل از انجام این کار، حتماً دستورالعمل روی تست بارداری را مطالعه کنید.

نحوه تست بارداری

نتیجه ی تست بارداری، شب دقیق تره یا صبح؟

بیشتر تست های بارداری دقیق هستند اما بعضی از موارد وجود دارند که ممکن است نتیجه مثبت کاذب یا منفی کاذب را به شما نشان دهند. عواملی هستند که روی نتایج کار تاثیر می گذارند، یکی از آن ها آزمایش دادن هنگام صبح یا شب است.

تست بارداری از طریق ادرار انجام می شود و نتیجه آن ممکن است هنگام صبح دقیق تر باشد، زیرا هورمون بارداری در شما بیشتر است و هنگام شب ممکن است مقدار این هورمون افت کند و نتیجه به اندازه صبح دقیق نباشد پس نتیجه ی تست بارداری که صبح انجام می شود دقیق تر است.

علت:

از آن جایی که ادرار هنگام صبح غلظت بیشتری دارد، در نتیجه این هورمون احتمال ظاهر شدن روی تست را بیشتر از همیشه با خودش به همراه دارد. در بیشتر اوقات دستگاه یا خطوط روی تست که هنگام شب انجام می شوند، هورمون ها را نشان نمی دهند.

در نتیجه به دست آوردن نتیجه دقیق، کار سختی خواهد بود. پس اگر شب این تست را انجام دهید، حتی در صورت بارداری هم، ممکن است نتیجه منفی بگیرید، بنابراین بهتر است این آزمایش را به صبح موکول کنید.

بی بی چک ناشتا

اگر می خواهید تست بارداری را هنگام شب انجام دهید، باید به دنبال چه چیزی باشید؟

اگر به دنبال بهترین زمان برای انجام این تست هستید ، باید صبح را انتخاب کنید اما اگر به هر حال مجبور شدید این کار را در شب انجام دهید، مواردی است که باید به آن توجه شود:

  • اگر هنگام شب نتیجه آزمایش مثبت بود، به احتمال خیلی زیاد باردار هستید اما اگر نتیجه منفی بود، ممکن است دقیق نباشد و بهتر است دوباره هنگام صبح هم تست بدهید. نتیجه منفی هنگام شب همیشه هم غلط نیست و شاید واقعاً باردار نباشید.
  • مواردی هستند که در صورت نیاز به نتیجه دقیق در هنگام شب، می توانید آن ها را مد نظر بگیرید. به عنوان مثال از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین و شیرین کننده های مصنوعی خودداری کنید. از مصرف نمک دوری کنید و در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید. اما 6 ساعت قبل از انجام این تست هنگام شب، هرگز آب ننوشید.

همه این ها مواردی بود که باید هنگام تست بارداری در شب، آن ها را رعایت کنید تا تست شما دقیق تر انجام شود اما اگر باز هم مشکوک بودید، می توانید با انجام آزمایش خون، به نتیجه قطعی برسید.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا