اقتصادی

تازه‌ترین قیمت مسکن در بازار راکد تهران

هرچه به پایان آبان ماه نزدیک‌تر می‌شویم از میزان مراجعه متقاضیان مسکن به واسطه‌های ملکی با سرعت بیشتری کاسته می‌شود؛ طوری که برخی از واسطه‌های فعال در مناطق مصرفی بازار مسکن شهر تهران عنوان می‌کنند که در نیمه اول آبان‌ماه، تعداد تماس‌ها با آنها به مراتب بیشتر از نیمه دوم این ماه بوده است.

شرایط کلی بازار مسکن نیز نسبت به مهرماه تغییر خاصی نکرده است؛ به این معنا که همچنان تعداد فروشنده‌های حاضر در بازار بر تعداد خریداران غالب است و در نتیجه در اغلب مناطق پایتخت صف فروش شکل گرفته است.

با این حال در جمع فروشنده‌های حاضر در بازار مسکن تعداد کسانی که مصر به معامله هستند و در نتیجه از نظر قیمت انعطاف زیادی نشان می‌دهند، محدود شده و در عوض فروشنده‌هایی به بازار اضافه شده‌اند که روی قیمت‌های پیشنهادی اعلامی خود اصرار دارند و به چانه‌زنی‌ها پاسخی که خریداران انتظار دارند را نمی‌دهند.

تازه ترین قیمت مسکن در بازار راکد تهران

به این ترتیب فاز بازار مسکن در آبان‌ماه را در مجموع می‌توان «سکون» و به تعبیر دقیق‌تر «رکود معاملاتی» عنوان کرد و حتی پیش‌بینی می‌شود این وضعیت در آذرماه بدتر شود. البته رفتار معامله‌گران بازار مسکن بستگی زیادی به وضعیت متغیرهای بیرون از این بازار دارد.

به عنوان مثال یک نوسان جزئی در بازار ارز می‌تواند خریداران را به تکاپوی بیشتر وا دارد اما در حال حاضر هیچ فرضیه‌ای که از احتمال نوسان ارزی پشتیبانی کند وجود ندارد. بنابراین احتمالا حال و هوای بازار مسکن در آذرماه نیز شباهت زیادی به آبان خواهد داشت.

دستبند نقره پاندورا
نمایش متن با لینک
دکمه بازگشت به بالا