ورزش و تناسب اندام

به 7 روش علمی در حالت نشسته هم چربی بسوزانید

در حالت نشسته هم چربی بسوزانید

بدن فارغ از این که چه کاری انجام می دهید کالری می سوزاند خواه در حال دویدن باشید و یا خواه در رخت خواب خوابیده باشید. بدن برای انجام فرایند های ضروری برای زندگی روزمره مانند تنفس و جریان خون از انرژی سوزاندن کالری ها استفاده می کند به همین دلیل حتی وقتی تحرکی نیز نداشته باشید کالری سوزانده خواهد شد. تعداد کالری که به طور معمول در هر ساعت سوزانده می شود به میزان سوخت و ساز پایه (میزان انرژی مورد استفاده بدن هنگام استراحت) فرد بستگی دارد و به عنوان متابولیسم شناخته می شود.

بارها در مطالب مختلف بخش تناسب اندامباتو گفته ایم که فردی که متابولیسم سریعی دارد مسلما کالری بیشتری نسبت به دیگر افراد می سوزاند حتی در حالی که نشسته و یاایستاده است اما مطمئنا هرچه فعالیت شدیدتر باشد کالری بیشتری سوزانده می شود اما اگر متابولیسم آهسته ای داشته باشید برای حفظ وزن خود باید فعالیت شدیدی داشته باشید تا کالری کافی را بسوزانید. فعالیت زیاد و مصرف رژیم های غذایی سالم و آگاهی از میزان کالری یکی از راه های رسیدن به وزن مورد نظر می باشد حتی اگر فعالیتی نداشته باشید.

چگونه کالری بیشتری بسوزانیم حتی زمانی که نشسته ایم ؟

روش های مختلفی برای سوزاندن کالری وجود دارد اما برای کسب بهترین نتیجه باید از روش هایی استفاده کنید که توسط متخصصان بهداشت توصیه شده و از فیلتر تحقیقات و مطالعات بالینی گذر کرده باشد که عبارتند از :

1- نوشیدن چای سبز:

به جای خرید لاته یا کاپوچینو، چای سبز خریداری کنید زیرا سالم ترین نوشیدنی احتمالی می باشد. در حالی که واقعا سبب کاهش وزن نمی شود اما حاوی کاتچین است (نوعی آنتی اکسیدان که با کافئین رقابت کرده و ظاهرا میزان متابولیسم را افزایش می دهد ). بنابراین باعث می شود حتی هنگام استراحت کالری بیشتری سوزانده شود. علاوه بر آن، چای سبز حاوی تانین می باشد ( اسیدآمینه ای که به فرد کمک می کند تا از نظر روحی آرام و درعین حال کاملا هوشیار باشد. این مورد برای کارمندان مناسب است زیرا می تواند استرس و اضطراب مرتبط با کار، خوردن تنقلات و پرخوری را کاهش دهد. اگر طرفدار آن نیستید قهوه سیاه نیز می تواند مشابه چای سبز عمل کند.

نوشیدن چای سبز

2- حفظ حالت مناسب هنگام نشستن :

حفظ حالت درست هنگام نشستن باعث می شود عضلات موجود در قسمت فوقانی بدن، شانه و پشت در حالت مناسب قرار بگیرند. رعایت این تغییر در شیوه نشستن به تقویت ستون فقرات نیز کمک می کند و باعث سوزاندن کالری اضافی خواهد شد زیرا شما درتلاش هستید بدن خود را صاف و مستقیم نگه دارید. تحقیقات نشان می دهد که تناوب بین نشستن و ایستادن در افزایش کالری که می سوزانید موثر است. حفظ وضعیت بدن چه به صورت قائم و چه نشسته نیاز به درجه مشخصی از عضله و انقباض ایزومتریک عضلات تثبیت کننده دارد. افزایش فعال عضله سازی نه تنها فرصتی برای افزایش انرژی محسوب می شود بلکه می تواند افزایش نسبی اکسیداسیون چربی را نیز ایجاد کند. حالت مناسب به معنای سفت کردن شکم، صاف کردن کمر، کشیدن گردن، شانه ها و ستون فقرات به حالت آرام می باشد. از طرفی نیز می توانید با استفاده از یک توپ تمرینی چالش خود را افزایش داده و قدرت بدنتان را تقویت کنید.

3- اجرای تمرینات رومیزی :

طبق مطالعات متعدد نشستن طولانی مدت پشت میز اثرات منفی بر زندگی دارد و در طی طولانی مدت منجر به نگرانی های جدی سلامتی مانند دیابت، مشکلات قلبی و چاقی خواهد شد. این کار حتی اگر بطور منظم هم ورزش کنید خطرات خود را به همراه دارد. طبق مطالعه ای که توسط موسسه ملی بهداشت انجام شد توصیه می شود حداقل 60 دقیقه در روز را برای انجام فعالیت های بدنی منظم اختصاص دهید تا اثرات رفتارهای کم تحرکی خنثی شود. تجهیزات تمرینی رومیزی مانند sit flow با حرکت پایین تنه بدن این کار را تسهیل می کند. در نتیجه بطور ناخوداگاه کالری می سوزانید و همزمان بهره وری و هوشیاری خود را افزایش خواهید داد. در حال حاضر ثابت شده است که استفاده از تجهیزات تمرینی رومیزی یک روش موثر و سرگرم کننده برای افزایش کالری هنگام نشستن است. این تجهیزات مزایای سلامتی دیگری نیز مانند بهبود گردش خون و کاهش استرس را نیز به همراه دارد.

چربی سوزی راحت

4- خندیدن زیاد :

خنده می تواند به سوزاندن کالری بیشتر کمک کند. بسیاری از مطالعات ثابت کرده اند که خنده مزایای واقعی برای بدن انسان از نظر جسمی و روحی را نیز یه دنبال دارد.

10-15 دقیقه خنده باعث می شود تا 10-40 کالری بیشتر بسوزانید. نکته جالب این جاست که خندیدن طولانی مدت ممکن است در مطب و محل کار امکان پذیر نباشد زیرا سبب تداخل در کار بقیه نیز خواهد شد. بنابراین هنگام استراحت و اوقات فراغت خود با تماشای یک فیلم کمدی کالری بسوزانید.

5- نوشیدن مقدار زیادی آب :

یکی از مزایای شگفت انگیز نوشیدن چند لیوان آب بطور مرتب آن است که می توانید هنگام استراحت میزان انرژی خود را افزایش دهید. بیش از 10 مطالعه نشان می دهد که افزایش مصرف آب باعث می شود تا بدن کالری اضافی را بسوزاند بنابراین ممکن است که منجر به کاهش وزن در کودکان و بزرگسالان شود. مطالعه ای در مورد ترموژنز (فرایند تولید گرما در بدن) برروی 14 شرکت کننده که از وزن طبیعی و سالمی برخوردار بودند نشان داد که با نوشیدن 500 میلی لیتر آب متابولیسم آن ها 30 درصد افزایش یافته است. افزایش میزان متابولیسم توسط چربی ها در مردان و توسط کربوهیدرات در زنان تقویت شده بود. علاوه بر فواید سوزاندن کالری نوشیدن آب گرسنگی کاذب که یکی از مقصرین اصلی پرخوری می باشد را از بین خواهد برد.

چربی سوزی در حالت نشسته

6- خوردن غذا های ادویه دار:

برای کسانی که عاشق چنین غذاهای ادویه داری هستند خبرهای خوبی در ادامه آورده شده است. مطالعات نشان می دهد که کپسایسین موجود در فلفل به عنوان یک ماده ترموژنیک عمل می کند و باعث افزایش سوزاندن کالری و ترویج اکسیداسیون چربی خواهد شد. براساس مطالعه ای دیگر کپسایسین با افزایش احساس سیری با افزایش وزن مبارزه می کند و به جلوگیری از پرخوری و مصرف کالری کمک خواهد کرد. اما سعی کنید از مصرف افراطی میان وعده و غذاهای تند خودداری کنید زیرا در حالی که کپسایسین دارای مزایای سلامتی برای کاهش وزن است، باعث ازبین رفتن الیاف عصبی که مسوول ارسال سیگنال از روده به مغز است هم می شود و در طولانی مدت نمی تواند برای سلامتی مفید باشد.

7- آرام جویدن غذا :

همان طور که مشخص شد تفاوت بین افراد چاق و لاغر علاوه بر میزان غذایی که می خورند به نحوه غذایی که می خورند نیز بستگی دارد. طبق یک مطالعه افراد چاق تمایل کم تری به جویدن غذا دارند حتی اگر یک لقمه غدا بخورند. بهبود در جویدن می تواند ابزاری مفید برای مقابله با چاقی باشد و به فرد کمک می کند در هر 300 کالری مقدار 10 کالری اضافی را بسوزاند که از لحاظ تئوری در حدود 2000 کالری اضافی در ماه سوزانده خواهد شد.

چربی بسوزانید

• نکته ای اضافی:

مصرف میان وعده را متوقف کنید :در حالی که این نکته ضرورتا به سوزاندن کالری کمکی نمی کند اما به کاهش کالری مصرفی کمک خواهد کرد. خوردن میان وعده رفتاری طبیعی است که بین کارمندان رایج است و طبق تحقیقات مصرف مکرر تنقلات با افزایش کالری و کاهش مواد مغذی همراه است. این تحقیق همچنین عنوان می کند که باید مصرف غذاهای چرب و شیرین را کاهش داد و از نیازهای کالری روزانه فراتر نرفت. اگر واقعا نیاز است میان وعده مصرف کنید گزینه های سالمی را انتخاب کنید که دارای مواد مغذی متراکم و کم کالری باشند.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا