اجتماعی

بهترین راه برای رفع بوی سیگار از دهان ، اتاق و ماشین

به گزارش سایت طلا،ماندن بوی سیگار نه صرفا برای بوی بد آن، بلکه برای سلامتی نیز خطرناک است. بوی سیگاری که به لباس، پوست، مو و محیط شما چسبیده است به دود دست دوم معروف است و حاوی مواد شیمیایی فعال است که با چندین مسئله بهداشتی مرتبط می‌باشد از جمله: سرطان، سندرم مرگ ناگهانی نوزادان، بیماری مزمن ریوی.

اگر سیگار می‌کشید ،احتمالاً به بوی آن عادت کرده‌اید و نمی‌دانید چقدر قوی است. اگر می‌خواهید از بوی سیگار خلاص شوید از یک فرد غیرسیگاری کمک بخواهید. البته بهترین راه برای از بین بردن بوی دود حذف کامل سیگار از زندگی‌تان است.
شاید اخیراً سیگار کشیدن را ترک کرده‌اید و می‌خواهید بوی آن را از خود و خانه‌تان حذف کنید یا اخیراً اتومبیل خریداری کرده‌اید که صاحب قبلی آن سیگاری بوده است یا یک شب را در یک مکان پر از دود گذرانده‌اید و می‌خواهید جلوی بو گرفتن را بگیرید.

در این قسمت در مورد راه حل‌هایی که به شما در خلاص شدن از شر بوی سیگار و کمک می‌کند خواهیم گفت.

چگونه دود سیگار به پوست، مو و نفس شما جذب می‌شود؟

دود سیگار بر تنفس و پوست، مو و بدن از داخل و خارج تأثیر می‌گذارد. از بیرون دود سیگار بر روی همه چیزهایی که در اطراف است از جمله مو و پوست اثر سرطان‌زایی می‌گذارد. ممکن است آن را حس نکنید اما آن اثر خود را می‌گذارد.

جذب نیکوتین چه از طریق ریه‌ها و چه از طریق پوست بر غدد عرق تأثیر می‌گذارد. نیکوتین باعث می‌شود تا بیشتر عرق کنید و اگر زیاد عرق کنید، بویی مانند بوی دود از خود ساتع می‌کنید. دود سیگار داخل دهان، لثه‌ها، دندان‌ها و زبان شما را می‌پوشاند و همانطور که هر فرد غیر سیگاری به شما خواهد گفت که نفس و دهان شما بوی بسیار بدی می‌دهد.

راه حل های از بین بردن بوی بد سیگار

دستان خود را بشویید

نگه داشتن یک سیگار باعث می‌شود انگشتان شما بد بو شود. شما می‌توانید با شستن دست‌ها بلافاصله پس از استعمال سیگار بوی آن را از بین ببرید. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به کف صابون در دست خود اضافه کنید یا با هم مخلوط کنید و زیر آب گرم مالش دهید. به زیر ناخن‌ها و ناحیه بین هر انگشت توجه کنید. پوشاندن هرچه بیشتر بدن خود در هنگام سیگار کشیدن باعث می‌شود بوی بد کمتری بر روی بدن شما باقی بماند. صورت خود را تمیز کنید. استفاده از پدهای تمیز کننده صورت به شما به از بین بردن مانده دود سیگار کمک می‌کند.

از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. بعضی از افراد سیگاری در همه مناطق پوست در معرض سیگار از ضد عفونی کننده دست استفاده می‌کنند. این امر بو را از بین می‌برد، اگرچه ممکن است پوست حساس را سوزانده یا تحریک کند و نباید از آن در اطراف چشم استفاده شود.

دوش گرفتن

ممکن است استحمام بعد از هر سیگار غیرممکن باشد اما حتماً تا حد ممکن استحمام کنید مخصوصاً بعد از فعالیت هایی که باعث تعریق شما می شود.

راه حل از بین بردن بوی سیگار از مو

بشویید و تکرار کنید

شامپو زدن و مرتب کردن موهای شما بهترین راه برای از بین بردن بوی سیگار است که این مربوط به ریش و سبیل نیز می‌شود . اگر نمی‌توانید موهای خود را بشویید، شامپو خشک می‌تواند به کاهش بوی سیگار کمک کند.

یک ملافه خشک کن بگیرید

همچنین می‌توانید یک ملافه خشک کن را روی موها، گوش‌ها و قسمت پشت گردن خود مالش دهید و حتماً تمام موهای خود را از جمله لایه‌های زیر آن مالش دهید.

راه حل از بین بردن بوی سیگار از تنفس

مسواک زدن

اگر سیگار می‌کشید مسواک زدن، نخ دندان زدن، قرقره دهانشویه و استفاده از پاک کننده زبان بعد از هر سیگار بهترین راه برای از بین بردن بو است. مسواک زدن دندان‌ها بعد از هر سیگار همچنین به کاهش لکه‌ای که نیکوتین در دندان شما ایجاد می‌کند نیز کمک خواهد کرد. آب نبات و قرص نعناع و آدامس نیز به کاهش بوی سیگار کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید که سیگار باعث بد بو شدن قسمت داخلی بینی شما می‌شود و همین امر می‌تواند بر بوی نفس شما تأثیر بگذارد.

راه حل حذف بوی سیگار از لباس‌ها

حتی اگر برای سیگار کشیدن بیرون بروید، بوی سیگار را با خود به داخل برم یگردانید، مگر این که بلافاصله آن را از روی لباس و کفش جدا کنید. اگر بعد از هر بار استفاده از سیگار لباس خود را نشویید، کمد شما نیز بوی سیگار می دهد. این راه حل‌ها می‌توانند به شما کمک کنند:

شستشوی دستی یا ماشین لباسشویی همراه با جوش شیرین: لباس های خود را در مواد شوینده معمولی با یک فنجان جوش شیرین بشویید و بگذارید تا در صورت امکان خشک شود. اگر یک بار شستشو برای از بین بردن بو کافی نیست، قبل از خشک شدن در دستگاه به دفعات لازم لباس را بشویید. برای شستن لباس‌های نازک می‌توانید جوش شیرین را به آب صابون اضافه کنید.

از ورق های خشک کن استفاده کنید: اگر لازم است بوی سیگار را از لباس خود خارج کنید، مالیدن یک ورق خشک کن روی تمام پوشاک مورد استفاده به شما کمک خواهد کرد. کلاه، روسری، دستکش، کفش یا چکمه را فراموش نکنید.

از اسپری رفع کننده بوی بد استفاده کنید: یکی از راه‌های رفع بوی بد سیگار استفاده از اسپری خوشبو کننده مخصوص لباس است. اسپری‌های روغنی بوی دود را جذب نمی‌کنند اما برخی از عطرها ممکن است در پوشاندن آن تا حدی موثر باشند. مانند پرتقال، گریپ فروت، اکالیپتوس و اسطوخودوس.

چگونه بوی سیگار را از خانه رفع کنید؟

دود سیگار پس از هر سیگار کشیدن انباشته می‌شود که این دود می‌تواند ماه‌ها و یا حتی سال‌ها پس از کشیدن سیگار در خانه بماند. خلاص شدن از شر این دود بسیار سخت است زیرا دود دست سوم حاوی ذرات سمی و گازهایی است که می‌توانند در سطوح سخت و نرم نفوذ کنند. نیکوتین حتی گرد و غبار را نیز آلوده می‌کند.

اگر در محیطی هستید که بوی سیگار می‌دهد این راهکارهای پیشنهادی را امتحان کنید:

با باز کردن پنجره‌ها و فن، کل خانه را تهویه کنید.

قبل از رنگ کردن، دیوارها را با یک تمیز کننده قوی که برای این منظور طراحی شده است، مانند تری سدیم فسفات تمیز کنید و سپس از یک پرایمر استفاده کنید که حاوی سیلانت بوی است.

همه فرش‌ها را از روی زمین و هر سطح نرم دیگری را از روی دیوارها بردارید.

صیقل دادن کف های چوبی.

سطوح کاشی کاری شده را با محلول ۹۰ تا ۱۰ آب و سفید کننده یا آب و سرکه سفید تمیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که سیستم اچ وی ای سی دارای فیلترهای تمیز است و مجاری هوا باز و تمیز است.

شمع هم یکی دیگر از روش‌هاست که برای استفاد از آن کافیست چند عدد شمع در خانه روشن کنید چراکه شمع بوی دود سیگار را رفع می‌کند.

جلوگیری از ایجاد دود دست سوم

اگر در خانه سیگار می‌کشید، انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش بو کمک می‌کند که این اقدامات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

از ذغال سنگ و یا سرکه سفید در هر اتاق برای جذب بوی سیگار استفاده کنید.

تهویه محیط اطراف. با استفاده از یک فن بوی سیگار را به بیرون از پنجره انتقال دهید.

تعویض فیلترها و تمیز کردن مجاری هوای سیستم‌های تهویه، بخاری برای جلوگیری از تجدید بوی سیگار

هفته‌ای یکبار به وسیله بخار وسایلی مانند فرش و پرده و مبلمان را بشویید.

استفاده از ورق‌های خشک کن برای تشک و بالشت و وسایلی که نمی‌توان آنها را شست مانند کتاب

شستشوی کف، دیوارها، پنجره ها و سایر سطوح با محلول‌های تمیز کننده حاوی جوش شیرین، سفید کننده یا سرکه

از بین بردن بو با بخور دادن

چگونه بوی سیگار را از ماشین خود حذف کنیم؟

اگر در اتومبیل خود سیگار می‌کشید، بوی آن ماندگار می‌شود. شما می‌توانید آن را توسط موارد زیر کاهش دهید:

با پنجره باز سیگار بکشید.

بعد از هر سیگار، قسمت داخلی شیشه جلو خود را بشویید.

از قرار دادن ته سیگار در اتومبیل خودداری کنید.

صندلی‌های اتومبیل و فرش را با محلول سفید کننده و آب، پراکسید هیدروژن و آب یا سرکه سفید و آب حداقل یک بار در هفته بشویید.

مقداری زغال چوب را در اتومبیل خود نگهدارید.

یکی دیگر از روش‌های موثر برای رفع سریع بوی بد سیگار از خانه

به گزارش وب گاه نمناک، پس از خروج فرد سیگاری از خانه، مقدار مساوی آب گرم و سرکه داخل ظرفی گودی ریخته و پارچه‌ای حوله‌ای را درون آن فرو برده و کاملا به آن آغشته ساخته و سپس خوب بچلانید. پارچه را در بالای سرتان مرتب تکان دهید تا بوی دود موجود در خانه و بوی حاصل از آن از بین برود.

دستبند نقره پاندورا
نمایش متن با لینک

1 دیدگاه

دکمه بازگشت به بالا