تغذیه و رژیم غذایی

با این رژیم لاغری بدتر چاق می شوید

عوارض رژیم کم چربی ؛ رژیم لاغری که به جای لاغری چاقتان میکند

ممکن است با داشتن رژیم کم چربی ، تصور کنید که سالم هستید . فکر می کنید اگر چربی را از رژیم خود حذف کنید ، چاق نمی شوید اما لزوما این گونه نیست . رسانه ها ترس از چربی را به جامعه تزریق می کنند تا چیزی در حدود 15000 محصول که فاقد چربی هستند ، به فروش برسانند.

این محصولات هرگز نمی توانند ادعایی که در مورد آن ها می شود را برآورده کنند و ناگفته نماند که حتی مزه ی خوبی نیز ندارند . آیا تا به حال محصول فاقد چربی خورده اید که طعم واقعی خود را داشته باشد؟

حقیقت این است که وقتی چربی را از وعده غذایی خود حذف می کنید باید چیز دیگری به جای آن اضافه کنید که چیزی به غیر از شکر، سدیم ، طعم دهنده های مصنوعی و سایر مواد شیمیایی دیگر نیست که آن ها هم مضر هستند.

خوردن چربی شما را چاق نمی کند!

در واقع خوردن چربی همراه با مصرف بیش از حد کربوهیدرات و شکر و غذاهای فرآوری شده باعث چاقی می شود . بدن از طرق مختلفی به چربی نیاز دارد . در حقیقت ممکن است وقتی غذای کم چرب یا بدون چربی می خورید ، احساس تهوع آوری داشته باشید.

شاید دچار نوسان قند خون و افزایش وزن شوید . به یاد داشته باشید ، باید غذای کامل بخورید و این بدان معناست که مواد مغذی که نقش مهمی در سلامت بدن دارند و آن ها را حذف نکنید . چربی های اشباع شده نیز در میان این مواد مغذی هستند.

رژیم کم چربی

مضرات رژیم کم چربی

در این قسمت از تناسب اندامنمناک لیست مشکلاتی که در صورت پیروی از رژیم کم چربی برای شما پیش خواهد آمد ، گفته شده است پس لطفا هرجا محصولی با پرچسب “فاقد چربی” را دیدید ، از خرید آن صرف نظر کنید . بهترین راه این است که خرید غذاهای فرآورده شده را متوقف کنیدو آن ها را کنار بگذارید.

افزایش وزن

اگر از رژیم بدون چربی و گندم فرآوری و اصلاح شده پیروی می کنید ، احتمال افزایش وزن وجود خواهد داشت . چربی های اشباع شده مانند کره ، چربی گوشت و روغن نارگیل تاثیر مهمی بر روی متابولیسم بدن دارند.

برخلاف چیزی که همیشه تصور می کنید ، بدن انسان برای این برنامه ریزی نشده که دائما در حال خوردن باشد اما مصرف بیش از حد فروکتوز و گندم تصفیه شده و رژیم بدون چربی ، شما را حریص تر می کند و مجبورید وعده های غذایی بیشتری داشته باشید . کالری بیشتری مصرف می کنید تا سیر شوید.

این نوع از رژیم قند خون را به سرعت بالا برده و برای جبران افزایش قند خون ، بدن انسولین بیشتری ترشح می کند . انسولینی که به دلیل مصرف بیش از حد کربوهیدرات تولید می شود ، ذخایر چربی را در بدن افزایش خواهد داد . انسولین همچنین کار بدن برای از دست دادن وزن و چربی ، مخصوصا اطراف شکم را سخت می کند.

اسید های چرب با زنجیره ی متوسطی مانند روغن نارگیل می توانند متابولیسم بدن را افزایش داده و باعث کاهش وزن شوند . این اسیدها سریعا برای تبدیل به انرژی استفاده می شوند که مشخصا باعث افزایش متابولیسم خواهند شد.

اگر می خواهید احساس سیری طولانی مدت تری داشته باشید و لاغرتر شوید ، انرژی خود را از طریق چربی های اشباع شده و کربوهیدرات را از طریق سبزیجات به جای غذاهای قندی و آردهای تصفیه شده، به دست آورید.

چاقی و افزایش وزن

قند خون ناپایدار

وقتی غذاهای کم چرب می خورید ، معمولا به جای آن غذاهایی با قند و کربوهیدرات بالا مصرف می کنید . این غذاها اغلب شکر بیشتری دارند تا مزه ی بهتری داشته باشند. خوردن این میزان بالا از کربوهیدرات ، پانکراس را مجبور می کند بیشتر کار کند تا بتواند انسولین بیشتری ترشح کند.

غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند فروکتوز و آرد تصفیه شده باعث بالا رفتن سریع قند خون می شود و سپس انسولین برای جبران این افزایش قند خون ترشح خواهد شد.

این افزایش و کاهش قند خون می تواند باعث بی حالی شما شود. اگر می خواهید حالت پایداری بیشتری داشته باشید ، به جای غذاهای سرشار از قند از غذایی که سرشار از تمام انواع مواد مغذی است ، مصرف کنید.

فراموشی

وقتی غذای کم چرب می خورید ممکن است برای به یاد آوردن خاطرات خود مشکل داشته باشید . مشکلات حافظه که از آن به عنوان ” اختلال فکری ” یاد می شود . مغز بیشتر از طریق چربی های اشباع شده و کلسترول تنظیم می شود.

چربی های اشباع شده و کلسترول ، غلاف میلین که بعضی از اعصاب را می پوشانند، عایق می کنند و عملکرد منظم مغز و سیستم عصبی را حفظ خواهند کرد . پیام ها و سیگنال های مغز می توانند به راحتی از طریق اعصاب منتقل شوند.

میلین یک لایه ی محافظتی است که به مغز کمک می کند تا درست کار کند . بدون آن ، این محرک ها تخریب می شوند و اختلال فکری به وجود خواهد آمد.

اگر می خواهید حافظه و تمرکز بهتری داشته باشید غذاهایی با چربی اشباع شده و کلسترول بخورید !

فراموشی

پوست خشک و چین چروک

غذای کم چرب موجب خشکی پوست و مو و پدید آمدن چین و چروک می شود . اغلب متخصصان توصیه می کنند برای جلوگیری از این مشکل به اندازه کافی یعنی معمولا 8 لیوان آب بنوشید اما متاسفانه همانگونه که ممکن است خودتان نیز بدانید ، این راه حل مناسبی نخواهد بود.

دلیل اینکه نوشیدن آب کافی ، خیلی موثر نیست ، این است که آب درون سلول ما از طریق متابولیسم چربی ، تامین می شود . آبی که ما می نوشیم اغلب وارد رگ های ما می شود و سپس از طریق کلیه خارج می شود. وقتی پوست چروک می شود بدین معناست که میزان چربی نسبت به کربوهیدراتی که می خوریم ، متعادل نیست.

با تغییر این شیوه به صورتی که کالری دریافتی شما بیشتر از چربی باشد تا کربوهیدرات ، بدن آب درون سلولی بیشتری تولید می کند و همچنین بدن اسیدهای چرب بیشتری در دسترس غدد ترشح چربی که مرطوب کننده های طبیعی ما هستند، قرار می دهد . چربی های خوب شامل کره ی مارگارین ، چربی گوشت ، روغن نارگیل و روغن زیتون است.

در کل بدن و روی پوست خود غدد ترشح چربی وجود دارد ، پس اگر می خواهید پوست صاف و براق و موهای سالم داشته باشید ، نیازی نیست محصولات گران قیمت بخرید ، فقط کافیست چربی های اشباع شده ی بیشتری بخورید!

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا