سلامتی

این قرص و مکمل ها رو شب مصرف نکنید

دارو و مکمل هایی که زمان مصرف آنها شب نیست

دلایل زیادی وجود دارد که بعضی از مکمل ها را نباید هنگام شب استفاده کرد، زیرا بعضی از آن ها حاوی شکر و کافئین هستند و در خوابیدن مشکل ایجاد می کنند. یکی دیگر از دلایل این است که بعضی از این ویتامین ها محلول در چربی می باشد؛ مثلِ ویتامین دی یا ویتامین آ. بهتر است آن ها را همراه با وعده غذایی استفاده کنید. در این قسمت از بهداشت و سلامت باتو مکمل هایی را به شما معرفی می کنیم که نباید هنگام شب استفاده شوند.

ویتامین های ب

ویتامین‌های ب در صورت مصرف هنگام صبح وضعیت بهتری را برای بدن ایجاد می کنند و باعث انرژی بیشتر در طول روز می شوند، زیرا می توانند غذا را به انرژی تبدیل کنند. ویتامین ب 12 یکی از معروف ‌ترین آن ها است که کمبود این ویتامین؛ باعث خستگی و احساس اضطراب و غمگینی می‌ شود.

ویتامین ب

متابولیسم ویتامین‌ های ب زمانی افزایش پیدا می‌ کند که شما آن را هنگام صبح استفاده کنید؛ اما اگر شب استفاده شود، به خاطر مشکلات متابولیسم ممکن است خواب تان را به هم بریزد. ویتامین های ب محلول در آب هستند و می توانید هر زمان از روز به غیر از هنگام شب، آن ها را استفاده کنید.

مولتی ویتامین و گیاهان انرژی زا

این مواد را نباید اول صبح استفاده کنید، زیرا حاوی ویتامین های ب می باشند، مولکول های انرژی زیادی مانند کافئین دارند که باعث افزایش انرژی خواهند شد. عصاره چای سبز هم جزو مواردی است که باعث می‌ شود شما انرژی بگیرید و نباید هنگام شب آن را استفاده کنید.

ویتامین دی

ویتامین دی یک نوع ویتامینِ محلول در چربی است و زمانی بهتر جذب می‌ شود که با غذا های چرب استفاده شود. مطالعه ای روی 50 نفر انجام شده و به این نتیجه رسیده اند که مصرف ویتامین دی با یک وعده چرب باعث افزایش غلظت خون تا 32 درصد می‌ شود که اگر شما غذای چرب استفاده نکنید، 32 درصد احتمال آن کاهش پیدا می‌ کند.

به خاطر همین توصیه می‌ کنیم که این ویتامین را با غذای کامل و خیلی سنگین هنگام شب استفاده نکنید و از طرفی ویتامین دی باعث کاهش تولید ملاتونین می‌ شود که هورمون مربوط به خواب است و اگر آن را هنگام شب استفاده کنید؛ خواب تان به هم می ریزد.

ویتامین دی

کلسیم

مصرف کلسیم هنگام شب شاید روی خواب اثرگذار نباشد اما تاثیر مکمل های دیگر مانند منیزیم را کم می کند. از آنجایی که کلسیم و منیزیم برای جذب با هم رقابت می کنند، نباید به طور همزمان مصرف شوند. دلیل دیگر این که مصرف کلسیم در شب خوب نیست؛ این است که ویتامین دی باید با وعده های غذایی کامل ترکیب شود و از طرفی هم ویتامین دی جذب کلسیم را افزایش می دهد؛ بنابراین این دو باید تقریباً همزمان مصرف شوند.

از سوی دیگر، یک مطالعه نشان داده است که مصرف بیش از حد ویتامین دی و کلسیم می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد.

ویتامین ث

ویتامین ث یا آسکوربیک اسید یک حلال در آب است که می توانید آن را با وعده های غذایی استفاده کنید. اگرچه بدون وعده غذایی هم مشکلی ایجاد نمی‌ کند اما توصیه ما این است که آن را هنگام شب استفاده نکنید، زیرا اسیدی می باشد و با شکم خالی هم نباید استفاده شود. مخصوصا برای افرادی که رفلاکس معده دارند، مصرفش هنگام شب باعث می‌ شود که دچار مشکلات گوارشی شوند.

ویتامین ث

زینک

زینک هم بخشی از مکمل ها می باشد که می توانید آن را به تنهایی یا همراه با ویتامین ث استفاده کنید. جذب آن زمانی مؤثر می‌ شود که با شکم خالی استفاده کنید اما گاهی اوقات ممکن است باعث مشکلات شکمی هم بشود. بهترین حالت این است که آن را با فراورده غذایی استفاده کنید و اجازه ندهید که خیلی دیر شود. زینک ممکن است در جذب کلسیم یا آهن مشکل ایجاد کند و به خاطر همین وعده های غذایی که با زینک استفاده می کنید، نباید حاوی لبنیات باشند.

این قرص و مکمل ها رو شب مصرف نکنید

4.7178

این مطلب مفید بود ؟16810

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا