آشپزی

آموزش گام به گام پخت دسر محبوب مردم ایران!

فرنی یکی از غذاهای سبک و بسیار خوشمزه ایرانی است که بیشتر در مناسبت های خاص مثل ماه مبارک رمضان طبخ می شود. البته فرنی به طور معمول برای کسانی که معده ضعیف دارند، مانند نوزادان پخته می شود، ولی در ماه مبارک رمضان به صورت مجلسی تر برای سفره های افطاری و سحری طبخ می شود.

برای تهیه فرنی، ابتدا شیر و شکر را در قابلمه روی حرارت کم مخلوط کرده و هم می‌زنیم تا شکر حل شود، سپس گلاب و آرد برنج را به تدریج اضافه می‌کنیم. در مرحله بعد، با ادامه دادن به هم زدن، حرارت را کمی افزایش داده تا شیر جوش آید و سپس دوباره حرارت را کاهش می‌دهیم تا مخلوط به قوام مناسب برسد. پس از غلظت یافتن، فرنی را از حرارت برداشته و همچنان هم می‌زنیم تا از ته گرفتن جلوگیری شود. برای تهیه فرنی دو رنگ، بخشی از فرنی را با زعفران دم کرده مخلوط کرده و در کنار فرنی سفید سرو می‌کنیم. در نهایت، فرنی را به دلخواه سرد یا گرم سرو می‌کنیم.

روش اول : فرنی با آرد برنج

مواد لازم مقدار مواد
شیر ۴ لیوان
آرد برنج ۴ قاشق غذاخوری
گلاب ۲ قاشق غذاخوری
شکر ۸ قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده در صورت تمایل

مرحله ۱: آماده‌سازی مواد اولیه

ابتدا شیر را داخل قابلمه ای می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم و شکر را کم کم به آن اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم تا در شیر کاملا حل شود. سپس گلاب را اضافه می کنیم و با قاشق مواد را مخلوط می کنیم و آرد برنج را نیز کم کم می افزاییم.

مرحله ۲: افزودن آرد و رسیدن به قوام مناسب

سپس به آرامی با مواد مخلوط می کنیم تا داخل شیر گوله نشود و همین طور به هم زدن را ادامه می دهیم و کمی حرارت را ملایم می کنیم تا شیر به جوش بیاید و بعد حرارت را مجددا کم می کنیم. برای فرنی به طور مداوم باید مواد را هم زد تا ته نگیرد و به قوام برسد.

مرحله ۳: تنظیم قوام فرنی

پس از اینکه فرنی غلیظ شد و به قوام رسید ( دقت کنید خیلی سفت نشود چون زمانی که فرنی خنک شود کمی سفت تر می شود ) قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم ولی همچنان به هم زدن ادامه می دهیم.

مرحله ۴: تهیه فرنی دو رنگ

به این دلیل هم زدن را ادامه می دهیم زیرا فرنی هنوز داغ است و اگر رها شود ته می گیرد. می توانید یک فرنی دو رنگ نیز داشته باشید به این صورت که نصف فرنی را داخل کاسه ای بریزید و کمی زعفران دم کرده و یا رنگ غذا مجاز به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

مرحله ۵: سرو فرنی

پس از اینکه فرنی از حرارت افتاد می توانید اول فرنی سفید رنگ را در ظرف مورد نظر بریزید و بعد فرنی رنگی را بریزید و همان زمان نوش جان کنید و یا اجازه بدهید داخل محیط خنک شود و بعد داخل یخچال قرار دهید تا آب نیندازد. نوش جان

روش دوم : فرنی با نشاسته

برای تهیه فرنی نشاسته ذرت، ابتدا شیر و نشاسته را در قابلمه مناسبی مخلوط کرده و بر روی حرارت ملایم هم می‌زنیم تا یکدست شود. با رسیدن مخلوط به غلظت مورد نظر، طعم دهنده‌هایی مانند شکر، وانیل، و گلاب اضافه کرده و مخلوط را هم می‌زنیم تا ترکیب شوند و سپس از روی حرارت برمی‌داریم.

مواد لازم مقدار مواد
شیر ۲ لیوان
نشاسته ۲ قاشق سوپخوری
شکر ۲ قاشق سوپخوری
وانیل ۱ پنس
گلاب ¼ قاشق چایخوری

 

طرز تهیه فرنی فرنی با نشاسته

مرحله ۱: آماده سازی پایه فرنی

ابتدا شیر را داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس نشاسته را به شیر اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم تا نشاسته با شیر مخلوط شود. حالا قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و شیر را به صورت متداوم هم می زنیم.

مرحله ۲: اضافه کردن طعم دهنده ها

هم زدن را تا جایی که مخلوط شیر و نشاسته به غلظت مناسب برسند ادامه می دهیم، سپس شکر را به همراه وانیل و گلاب به فرنی اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم تا مواد با هم ترکیب شوند، سپس فرنی را زا روی حرارت کنار می گذاریم.

مرحله ۳: تهیه فرنی زعفرانی و تزیین

اگر می خواهید فرنی را به صورت زعفرانی درست کنید هم کمی زعفران دم کرده به همراه شکر به فرنی اضافه کنید. پس از اینکه فرنی را از روی حرارت کنار گذاشتیم صبر می کنیم تا کمی خنک شود سپس در ظرف مورد نطرمان می کشیم و با مواد دلخواه تزیین می کنیم.

نکات طرز تهیه فرنی

طرز تهیه فرنی با آرد گندم

برای تهیه فرنی با آرد گندم کافیست آرد برنج را از لیست مواد لازم حذف کنید و به جای آن از ۴ قاشق غذاخوری آرد گندم استفاده کنید. روش پخت فرنی تفاوتی ندارد فقط برای اینکه فرنی یکدست باشد حتما آرد گندم را دو مرتبه الک کنید سپس به دیگر مواد اضافه کنید. در صورت تمایل می توانید مانند فرنی نارگیلی کمی پودر نارگیل هم به این فرنی اضافه کنید.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا