تغذیه و رژیم غذایی

آمادگی ذهنی برای سخت ترین رژیم های غذایی

بهترین راهکارها برای آمادگی ذهنی پیش از شروع رژیم لاغری

سوزاندن کالری ورودی و کسری کالری دو گزینه بسیار مهم در برنامه های غذایی موفق می باشند که مستلزم رژیم غذایی در کنار تمرینات ورزشی بوده و تنها با ترکیب این دو میسر می شود. ولی نکته ای که در این میان حائز اهمیت می باشد این است که در این راه بایستی قدم به قدم و آهسته و پیوسته رو به جلو پیش رفت.

چنانچه شما کاربر نمناکی عزیز هم از آن دسته افرادی هستید که بارها اقدام به کاهش وزن خود کرده اید اما موفق نشده اید باید بدانید علت این است که بدن شما در روزهای ابتدایی دوره رژیم شروع به واکنش نشان دادن به تغییرات کرده و سعی بر ساز مخالف زدن می کند بالاخص وقتی که با تمایلات شدید غذایی و حس گرسنگی مواجه می شوید.بنابراین تنها رازی که در یک رژیم غذایی موفق نهفته و دخیل است اراده مصمم فرد می باشد.

در ادامه این بخش از تناسب اندام قصد داریم راهکارهایی را در اختیار شما قرار دهیم که ذهنتان آمادگی لازم جهت پذیرش برنامه های رژیمی و انجام تمرینات ورزشی را کسب کرده و سختی ها و موانعی که ممکن است در این مسیر با آنها مواجه شوید از میان برداشته شود. باید بدانید هر اندازه که میزان آمادگی شما نسبت به مواجه شدن با این مبارزه بالا تر باشد همان اندازه نیز درصد موفقیت شما افزایش می یابد.

روش هایی برای آمادگی برای رژیم لاغری سخت

انگیزه در تغییر عادات غذایی مهم است

انگیزه یکی از مهم ترین مولفه هایی می باشد که بایستی حتما در وجود شما حاضر باشد تا شما بتوانید عادات دراز مدت خود را که شروع یک رژیم غذایی سالم است تغییر دهید بنابراین در وهله اول و نخستین گام مثبتی که نیاز است بردارید این است که شما باید نیازهای قابل تغییر خود را بشناسید و مهم تر از همه به بررسی دقیق خود در رویارویی با این مبارزه بپردازید.

غذا خوردن مقابل آینه

از عجیب ترین روش های کم کردن وزن غذا خوردن مقابل آینه است طبق بررسی های انجام شده ثابت شده است که با این ترفند می توانید تا یک سوم غذا را می توانید کاهش دهید،به اعتقاد دانشمندان با این روش افراد می توانند خود را مورد قضاوت عینی قرار داده و روی عادات اشتباه غذایی خود کنترل بیشتری داشته باشند.

هر چند امکان دارد دیدن خود در آینه احساس عذاب وجدان را تحریک و مزه غذاها را بد کند بنابراین توصیه می کنیم غذاها و خوراکی هایی که غیر مغذی هستند را جلوی آینه بخورید.

غذا خوردن مقابل آینه

آرامش خود را حفظ کنید

نکته مهمی که باید بدانید این است که از آنجایی که قرار است در طول چند ماه تغییر و تحولات بزرگی در زندگی شما رخ دهد بنابراین انتخاب یک فرصت مناسب الویت بسیار بالایی دارد بدین منظور که چنانچه به واسطه مشکلات مختلف در رابطه با مسائل شغلی یا مالی دچار پریشانی شوید مطمئن باشید که در این مباره موفق نخواهید شد.

چرا که شروع یک عادت و تغییر اساسی همچون ورزش در زندگی مستلزم آرامش می باشد و حتما باید قبل از شروع آرامش خود را بدست آورید و این تغییر مهم را زمانی آغاز کنید که نیاز به یک وزن ایده آل یکی از اصلی ترین الویت های زندگیتان باشد.

تصور کنید که لاغر هستید

یکی دیگر از راه ها لاغر تصور کردن خودتان است چنانچه شما خود را لاغر تر تصور کنید مطمئنآ کمتر در معرض زیاده روی در خوردن قرار می گیرید. بنابراین برای اینکه به وزن ایده آل خود برسید سعی کنید یک عکس که از لاغری خود دارید را همیشه جلوی چشم های خود داشته باشید چرا که بسیار کمک کننده است مشاهده کردن این تصاویر به شما انگیزه جهت می دهد.

حفظ سلامتی با یک رژیم آهسته و پیوسته

اگر به این اصل باور داشته باشید که لاغر شدن آهسته و پیوسته انجام بگیرد و در عین حال حفظ سلامتی در حد بالا در نظر گرفته شود نصف راه را طی کرده اید چنانچه این اتفاق بیوفتد و به آرامی پیش بروید یعنی روشی سالم و ایمنی را در دراز مدت برگزیده اید و هدف شما صرفا باید هر هفته روی نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن متمرکز باشد.

ممکن است این آهستگی مقداری دردناک و مشکل جلوه دهد ولی چنانچه هدف و نیتتان افزایش سلامتیتان باشد دیگر چیزی به نام سرعت اهمیتی برایتان نخواهد داشت.

انتخاب یک برنامه مناسب

قابلیت تغییر عادات غذایی از نکات مهمی است که باور داشتن به آن بسیار کمک کننده خواهد شد.هر فردی برای مبارزه با چاقی متد های ویژه ای را برای برنامه های غذایی خود در پیش میگیرد حتی اگر با شکست روبرو شود ولی این فقط نوع غذاهایی که میخورید را در بر نمیگیرد بلکه امکان دارد شامل مکان،زمان و همچنین نحوه غذا خوردن نیز باشد.

بنابراین انتخاب یک برنامه مناسب برای کاهش وزن به شما کمک خواهد کرد تا تمایلات شما را به غذاهایی که باعث پرخوری شما میشود را بشناسید و در کنار گذاشتن آن ها کوشا باشید.

ایجاد انگیزه برای رژیم

خارج کردن فضا از حالت رستورانی

همانطور که میدانید شگرد بسیاری از رستوران دار ها برای اینکه مشتری بیشتری جذب کنند این است که فضای اشتها آوری را برای مشتریان مهیا می کنند به عنوان مثال از موسیقی و چراغ های کم نور بکار می برند که موسیقی باعث افزایش سرعت جویدن شده و نور کم منجر می شود کنترل حجم غذا از مشتری گرفته شود.

پس شما می توانید فضای منزلتان را بر عکس رستوران ها تعبیه کنید و از تاثیر شگفت انگیز آن روی روند رژیم خود آگاه شوید.بنابراین از پخش موسیقی و استفاده نور کم خودداری کنید.

آگاهی از الگوی های ذهنی منفی درمورد غذا

به علت الگوهای فکری منفی اکثر رژیم های غذایی که با غذا و خوردن ارتباط دارند با شکست مواجه می شوند بنابراین همیشه تلاشتان این باشد که آگاهی خود را نسبت به تغییر این افکار بالا ببرید بسیاری مواقع افراد احساس می کنند که زیاده روی در موقعیت های خاص ایرادی ندارد و هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد در صورتی که به نوعی خود را گول میزنند اما باید بگوییم کمی با خود صادقانه رفتار کنید.

اهمیت نقش خانواده و دوستان در رژیم شما

چنانچه افرادی وجود داشته باشند که در حاشیه موضوع قرار داشته باشند نفع بسیار زیادی خواهید برد در غیر این صورت بایستی به پیوستن در گروهی که میتواند حمایتتان کند فکر کنید.

واقع بین باشید

تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که تا چه حد نسبت به هدفتان واقع بین هستید؟بیاد داشته باشید چنانچه وزن بالایی دارید حتی کاهش 5 یا 10 درصد از وزنتان سلامتی شما را به دنبال دارد.

یادداشت کردن رژیم غذایی

زمانی که اقدام به برنامه ریزی رژیم غذایی خود کردید حتماً یک دفترچه یادداشت برای ثبت رژیم غذایی خود تهیه بکنید چرا که این کار باعث می شود که شما با هوشیاری کامل اقدام به غذاخوردن بکنید و در نهایت مشاهده می کنید که غذاهایی که در گذشته مصرف می کردید اکنون به طور شگفت انگیزی کنار گذاشته اید.

اکثر متخصصان تغذیه معتقدند که این روش آمادگی ذهنی را برای دنبال کردن هر چه بیشتر رژیم غذایی دو چندان می کند.

هر کدام از غذاهایی را که در وعده های مختلف می خورید اقدام به یادداشت کردن آنها در دفتر یادداشت کرده و در نهایت هر هفته آن را مرور کنید و در مرحله بعدی با یک نرم افزار ساده کالری آنها را حساب کنید.

نکات قبل از رژیم

یادداشت فعالیت های خود بعد از شروع رژیم

ثبت و نگهداری میزان خوردن و مدت زمان فعالیت های بدنی تان باعث می شود شانس موفقیت شما بالا برود.هر چند در ابتدا موضوع وقت گیری تلقی خواهد شد و تلاشتان رو کاهش خواهد رفت اما در نهایت منجر به خو گرفتن شما با عادات سالم می شود. این روش موجب خشنودی و شگفتی شما خواهد شد و شما بیش از پیش پیگیر نتیجه کار خود می شوید.

داشتن اهداف غذایی کوچک اما واقعی

خیلی از افراد با برنامه ریزی های دور از انتظار تصمیماتی که برای رژیم غذایی خود گرفتند را در همان ابتدا بهم می ریزند.چنانچه نیازمند یک رژیم غذایی هستید سعی کنید واقع بینانه به قضیه نگاه کنید و این را فراموش نکنید که آن دسته افرادی که دارای رژیم غذایی سالمی هستند 1 تا 2 پوند (0.453592 کیلوگرم) در طول هفته کاهش وزن دارند.چنانچه هدفتان این است که بیش از این میزان کاهش وزن داشته باشید شک نکنید که شکست خواهید خورد.

پس اقدام به تعیین کردن یک هدف ویژه بکنید بدینگونه زمانی که به اهدافتان می رسید حس خوبی به شما القا می شود و این باعث می شود روند رژیمتان را بهتر ادامه بدهید.

به عنوان مثال قراری با خود بگذارید “من این هفته هر روز اقدام به خوردن سبزیجات می کنم” یا “اگر قرار باشد این ماه عذای بیرون سفارش دهم سالاد را جایگزین سیب زمینی سرخ کرده می کنم.”

اهمیت تلاش و زمان در رسیدن به هدف

ترک کردن عاداتی همچون پرخوری نیازمند تلاش و زمان بسیار زیادی است در این مسیر انگیزه و برداشتن موانع از سر راه به خودی خود بزرگترین عواملی هستند که در رسیدن شما به موفقیت بسیار تاثیرگذار هستند بنابراین تلاشتان این باشد که موانع را از سر راه خود برداشته و با کوشش هر چه تمام روی هدف خود متمرکز شوید.

تداوم صبر و حوصله در کاهش وزن بسیار مهم است چرا که شما تاثیرات آن را در طولانی مدت خواهید دید چنانچه فعالیت بیشتری داشته باشید و به خوردن غذاهای مغذی عادت داشته باشید یک حس خوبی در شما ایجاد خواهد شد و مهم تر از همه نفع آن را در آینده ملاحظه خواهید کرد.

چنانچه از مشکلات گوارشی همچون گرسنگی شدید و تمایل به خوردن افراطی رنج می برید بایستی به انجام فعالیت های فکری و فیزیکی بیشتری بپردازید و اگر دچار اضطراب و افسردگی شوید نیاز به راهنمایی گرفتن از یک متخصص خواهید داشت.

بوییدن شمع های معطر با رایحه وانیل

گرسنگی و اشتها با بوهای شیرین می تواند از بین برود و جالب است بدانید یکی از ترفند های فریب دادن ذهن برای کم کردن اندازه غذا استشمام عطر وانیل است. این روش در آزمایشی روی 160 نفر انجام شده است و در کمال ناباوری به طور متوسط شاهد کاهش وزن هر فرد به میزان 1.8 کیلوگرم شده اند.

استشمام عطر وانیل

خوردن غذاهای شیرین اما بدون شکر

عامل موثر دیگری که در کاهش اشتها نقش بسیار مهمی دارد بو کردن خوراکی های شیرین و در حین حال خنثی یا همان بدون شکر مصنوعی می باشد.

چنانچه هوس میان وعده کردید توصیه می کنیم به سراغ میوه هایی همچون سیب یا موز بروید چرا که این میوه ها هم دارای قند طبیعی و هم شیرین هستند از طرفی دیگه به خاطر اینکه سیب و موز از مواد غذایی بسیار مغذی محسوب می شوند در خوردن آنها زیاده روی نمی توان کرد.

استفاده از ظروف کوچک

جالب است بدانید کوچکتر بودن کاسه و بشقاب های غذای شما می تواند در کاهش حجم غذایی شما تاثیر گذار باشد با این کار از یک طرف برای خوردن غذای کمتر آماده می شود و از طرفی تاثیری در لذت غذا خوردن ندارد.

به آرامی غذا میل کنید

طبق تحقیقات بررسی شده زمانی که جویدن غذا به طول می انجامد باعث می شود که هورمون های تنظیم کننده اشتها آزاد شود و به این ترتیب حس سیری در شما ایجاد می شود.

تند جویدن غذا تبدیل به یک عادت در بین افراد شده است با ترک این کار اشتهای خود را به شکل طبیعی کم کنید.

مصرف غذاهای تند

هیچ وقت قدرت فلفل را فراموش نکنید. تحقیقات بررسی شده نشان داده است که فلفل هندی که نوعی فلفل تند و قرمز می باشد باعث کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن می شود پس با خوردن غذاهای تند کالری بیشتری بسوزانید و جالب تر اینکه بوی تند فلفل تمایل شما به غذا را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

حرف آخر

باید بدانید داشتن یک وزن ایده آل و تداوم آن در طول زندگی یک جریان طولانی مدت محسوب شده و مهم ترین مولفه رسیدن به آن کوشش و تلاش می باشد.

چنانچه موارد ذکر شده فوق مورد تایید شما باشد نشان دهنده آن است که شما آمادگی لازم را جهت شروع یک برنامه لاغری و تغییر عادات زندگی را دارید.اما چنانچه با این مطالب موافق نیستید بنابراین هیچ آمادگی برای این کار نداشته و نیازمند بررسی ها و مطالعات بیشتری در این خصوص هستید.

دستبند نقره پاندورا
دکمه بازگشت به بالا